Przewożenie dziecka motocyklem

0
968
Przewożenie dziecka motocyklem 2
Przewożenie dziecka motocyklem 2

Coraz więcej naszych rodaków zasiada za kierownicą motocykli, przez co zaraża swoją pasją własne dzieci. Przejażdżka z dzieckiem, to z pewnością duża przyjemność, a także olbrzymia odpowiedzialność. W przepisach prawa nie ma określonej granicy wieku przewożonego dziecka.

Motocykl jest pojazdem samochodowym zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół.

Zgodnie z Kodeksem Ruchu Drogowego, przewożąc dziecko, które ma mniej niż 7 lat nie możemy przekroczyć prędkości 40 km/h. W pozostałych przypadkach kierowcę obowiązują ogólne zasady – na obszarze zabudowanym może poruszać się z prędkością 50 km/h; w strefie zamieszkania limit prędkości wynosi 20 km/h; natomiast na autostradzie do 140 km/h.

Obowiązkową zasadą jazdy na motocyklu, motorowerze oraz czterokołowcu jest używanie kasku ochronnego. Ta zasada dotyczy wszystkich, zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Odpowiedni rozmiar kasku dla dziecka dobiera się mierząc obwód jego głowy. W przypadku, kiedy motocykl jest wyposażony fabrycznie w pasy bezpieczeństwa to kask nie jest wymagany. Natomiast rozsądek nakazuje, aby podczas jazdy nałożyć dziecku na głowę kask. Motocykl musi mieć również aktualne badania techniczne oraz obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Prawo nie przewiduje także wymagań dotyczących ubioru małego pasażera. Niestety na polskim rynku nie ma zbyt dużego wyboru w przypadku odzieży specjalistycznej skierowanej dla dzieci. Zebranie odpowiedniego zestawu dla małego motocyklisty może sprawić nieco trudności, natomiast nie jest to niemożliwe do wykonania. Odzież powinna być przede wszystkim nieprzemakalna, przepuszczająca powietrze oraz wiatroodporna. Z dobraniem obuwia z pomocą przyjdą sklepy górskie, w których będzie można wybrać wysokie i ciepłe buty za kostkę. W trakcie jazdy motocyklem sprawdzą się również grube rękawice.

Przepisy nic nie wspominają o tym, w jakim miejscu powinno siedzieć przewożone dziecko. W takiej sytuacji decyzja będzie należała do kierowcy. W przypadku dzieci w wieku 2-3 lat wygodniej będzie je przewozić na przednim siedzeniu tuż przed bakiem. Dzieci starsze możemy bezpiecznie posadzić na tylnym siedzeniu w momencie, kiedy będą mogły położyć stopy na podnóżkach. Można również zaopatrzyć się w specjalne foteliki motocyklowe. Na rynku występują siedziska w przedziale wiekowym od 2,5 do 8 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here