Ciężarna za kierownicą

0
428
Kobieta w ciąży za kierownicą

Wśród kobiet i nie tylko od zawsze trwa dyskusja dotycząca kobiet w ciąży, przemieszczających się samochodami. Kwestie sporne dotyczą głównie prowadzenia pojazdu przez ciężarne oraz zapinania pasów bezpieczeństwa. Czy kobiety w ciąży mogą kierować samochodem bez narażania zarówno siebie jak i dziecka? Jak bardzo zaawansowana może być to ciąża? Czy mają obowiązek zapinać pasy bezpieczeństwa? Czy powinny je zapinać? W jaki sposób? W dalszej części artykułu postaramy się rozwiać te wątpliwości i przybliżyć nieco temat przyszłych mam- kierowców.

Sprawą najważniejszą jest ogólny stan zdrowotny samej zainteresowanej. Jeżeli ciężarna czuje się dobrze, a ciąża nie jest w żaden sposób zagrożona i kobieta nie przyjmuje leków wywierających wpływ na koncentrację, nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia przez nią pojazdu. Musi ona jednak pamiętać o kilku rzeczach aby podróż była bezpieczna i komfortowa.

Po pierwsze, powinna zaplanować sobie trasę w taki sposób aby uniknąć jazdy wyboistymi i dziurawymi drogami. Najlepiej, jeżeli będzie się poruszała głównymi i szerszymi drogami, utrzymanymi w lepszym stanie technicznym. Jeżeli chodzi o dłuższe trasy, ciężarna powinna pamiętać o regularnych postojach, które pozwolą jej odpocząć od kierowania i uniknąć skurczy nóg i opuchnięć. W razie wszelkiej konieczności, powinna ona posiadać przy sobie dokumentację medyczną oraz numer kontaktowy do lekarza prowadzącego ciążę.

Nie zaleca się natomiast prowadzenia pojazdu przez kobiety, które zmagają się z cukrzycą ciężarnych bądź mają inne dolegliwości, związane np. z ciśnieniem tętniczym. Przy takich problemach zdrowotnych, kobiety często są senne, miewają silne bóle głowy, mają trudności z widzeniem i zaburzenia świadomości. Również niewskazane jest prowadzenie samochodu przez kobietę w zaawansowanej ciąży tj. w ostatnich jej tygodniach. Pod koniec drugiego trymestru brzuch ciężarnej jest już na tyle duży, że może on utrudniać wykonywanie manewrów i istnieje większe ryzyko, że płód zostanie uszkodzony. Również ruchy dziecka są bardziej gwałtowne i intensywne, co może odciągać uwagę ciężarnej od sytuacji na drodze.

Ostatnim i najważniejszym aspektem, o którym musi pamiętać przyszła mama za kierownicą jest oczywiście odpowiednie zapięcie pasów bezpieczeństwa. Co prawda Art. 39. ust. 2 pkt. 2. Ustawy Prawo o ruchu drogowym wyraźnie wskazuje, że kobiet o widocznej ciąży obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa nie dotyczy. Jazda bez pasów może być jednak tragiczna w skutkach jeżeli dojdzie do wypadku drogowego. W momencie zderzenia pasażer jest wyrzucany przez przednią szybę z ogromną siłą. Kobieta w ciąży może narazić się także na uderzenie o kierownicę i zmiażdżenie brzucha. Warunkiem zabezpieczenia siebie i dziecka przed tego typu zagrożeniami jest tutaj prawidłowe zapięcie pasów przez ciężarną, gdyż zrobienie tego w niewłaściwy sposób również może być bardzo niebezpieczne w trakcie zderzenia.

W jaki sposób kobieta w ciąży powinna zapinać pasy?

Po pierwsze, pas musi być umieszczony jak najbliżej ciała, tak więc powinna ona zdjąć okrycie wierzchnie i obszerniejsze ubrania. Po drugie, siedzenie powinno być ustawione w taki sposób aby ciężarna swobodnie sięgała do pedałów, ale między nią a kierownicą pozostawał dystans. Powinna ona mieć wyprostowane ramiona i plecy całkowicie oparte na siedzeniu, mocno do niego przywierające. Pas biodrowy powinien znajdować się pod brzuchem i leżeć dociągnięty płasko na udach. Pas piersiowy natomiast powinien być przeciągnięty pomiędzy piersiami aż do boku brzucha i dociągnięty. Nie wolno wsuwać pasa barkowego pod ramię lub za plecy, gdyż takie zapięcie pasów może przynieść naprawdę przykre konsekwencje zarówno dla mamy jak i jej dziecka.

Adapter na pasy bezpieczeństwa dla ciężarnej

Kobiety w ciąży nie muszą obawiać się poduszek powietrznych, gdyż są one w pełni bezpieczne i chronią płód w razie zderzenia. Najważniejsze jest jednak odpowiednie zapięcie pasów bezpieczeństwa, gdyż robienie tego wbrew powyższym zasadom jest dla dziecka i matki tak samo niebezpieczne jak jazda bez pasów w ogóle. Na rynku dostępne są specjalne adaptery na pasy dla ciężarnych, w które przyszła mama może się zaopatrzyć. Najważniejsze jest jednak to aby jeździć ostrożnie i myśleć o zdrowiu zarówno swoim jak i dziecka.