Bezpieczne święta

0
379
Jazda we śniegu
Jazda we śniegu

W związku z tym, że święta zbliżają się wielkimi krokami, na drogach przybywa podróżujących, którzy spieszą odwiedzić swoich bliskich na drugim końcu Polski. Właśnie pośpiech, wzmożony ruch i często niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą być przyczyną kolizji drogowej.

Nikt przecież nie chce aby ten miły świąteczny czas zakłócały jakieś przykre sytuacje na drodze. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które zwiększą bezpieczeństwo naszej podróży w tym czasie.

Jeżeli tylko macie taką możliwość, zaplanujcie swoją podróż nieco wcześniej. Wyjazd na ostatnią chwilę przed Wigilią, wtedy kiedy robi to większość z nas będzie na pewno bardziej stresujący i zajmie więcej czasu, ponieważ raczej nie unikniecie stania w korku. Większa liczba aut na drodze zwiększa także ryzyko wystąpienia wypadku.

Korek
Korek

Bardzo ważną rzeczą jest również sprawdzenie stanu oświetlenia w naszym pojeździe i jazda z włączonymi światłami mijania. W grudniu zmrok zapada już naprawdę wcześnie, dlatego nasz pojazd musi być widoczny z daleka. Jazda ze światłami jest także bardziej komfortowa zarówno dla samego kierowcy jak i innych uczestników drogi.

Dla własnego i bliskich bezpieczeństwa, ale także w celu uniknięcia mandatu, warto poruszać się po drogach rozważnie, nie przekraczając dozwolonej prędkości. Okres przedświąteczny jest czasem wzmożonej kontroli policji, czyli zwiększa się ilość patroli policyjnych na drogach. Żaden policjant nie wypisuje wtedy mandatów z przyjemnością, ale jeżeli zachodzi taka konieczność, niestety nie unikniemy kary.

W święta na polskich stołach nie brakuje również alkoholu, dlatego będąc daleko od domu, zadbajmy o bezpieczny transport dla wszystkich, którzy mają zamiar go spożywać. Pod żadnym pozorem nie wsiadajcie za kierownicę będąc w stanie nietrzeźwości.

Podczas dłuższych podroży warto robić przerwy, pamiętając o tym aby parkować w bezpiecznym miejscu, oddalonym od drogi. Włączając się do ruchu natomiast, szczególną uwagę należy zwrócić na pieszych, którzy również gdzieś się spieszą. Szczególnie zatłoczonymi miejscami mogą być okolice galerii, dworców i marketów.

W okresie świątecznym mimo sprzyjającej aury szczęścia zachowajmy trzeźwy umysł i poruszajmy się świadomie i odpowiedzialnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here