Poruszanie się po mokrej nawierzchni

0
190
Poruszanie się po mokrej nawierzchni
Poruszanie się po mokrej nawierzchni

W okresie od czerwca do sierpnia występuje w Polsce największa suma opadów deszczu, które przyczyniają się do większego zagrożenia dla każdego kierowcy. Zła pogoda jest przyczyną spadku widoczności oraz ma wpływ na to, że pojazd w gorszym stopniu trzyma się drogi. Niestety poruszanie się po mokrej nawierzchni nie jest specjalnością naszych kierowców.

Ważnym czynnikiem, który decyduje o naszym bezpieczeństwie podczas poruszania się w deszczu na mokrej nawierzchni stanowią opony naszego pojazdu. Należy pamiętać o regularnych kontrolach ogumienia, a przede wszystkim sprawdzać ciśnienie w oponach oraz stan bieżnika. Prawidłowa głębokość bieżnika opony w znaczący sposób pomaga nam w odprowadzeniu wody spod koła. Najmniejsza głębokość bieżnika, z którą możemy się poruszać wynosi 1,6 mm.

Opady deszczu mogą wymieszać się z występującymi zanieczyszczeniami oraz olejem, który znajduje się na nawierzchni drogi. Bardzo niebezpieczne bywa także wystąpienie aquaplaningu czyli poślizgu wodnego. Jest to utrata kontaktu opony z jezdnią podczas poruszania się na mokrej nawierzchni, która jest spowodowana wytworzeniem warstwy wody pomiędzy oponą a nawierzchnią jezdni. W chwili wejścia w poślizg kierowca nie może gwałtownie wciskać pedału hamulca oraz obracać kierownicą. W takim przypadku należy zdjąć nogę z gazu, tak aby wytracić prędkość i poczekać do momentu, aż auto stanie się sterowne.

Droga hamowania na mokrej nawierzchni znacznie się wydłuża. Przyczepność może być także słabsza podczas pokonywania zakrętów. Dlatego tak ważną sprawą jest zachowanie odpowiedniej odległości między poruszającymi się pojazdami. Zwracajmy również uwagę na kałuże oraz koleiny, które są wypełnione wodą, z daleka trudno jest nam ocenić ich głębokość.

Podczas opadów deszczu nasze wycieraczki samochodowe powinny sprawnie działać. Jeżeli nie zbierają wody, a tylko ją rozmazują, wyrzućmy je i zainwestujmy kilkadziesiąt złotych w zakup dobrej jakości piór.

Intensywne opady deszczu mogą spowodować przeciążenie pracy wycieraczek, które nie będą w stanie nadążyć ze zbieraniem wody. Widoczność na drodze może być ograniczona, a wtedy nie będziemy wstanie dostrzec pobocza oraz zachować bezpiecznej odległości. W takiej sytuacji najlepiej jest zjechać i przeczekać na ustąpienie silnych opadów. Należy mieć włączone światła pojazdu oraz światła awaryjne, tak aby móc ostrzec innych kierowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here