KORYTARZ ŻYCIA

0
433
KORYTARZ ŻYCIA 2
KORYTARZ ŻYCIA 2

W ostatnim czasie bardzo głośno zrobiło się na temat problemu z „korytarzem życia”. Wszyscy kierowcy dokładnie zdają sobie sprawę z tego, jak ważne dla ofiar wypadków są cenne sekundy. Niestety na polskich drogach spotykamy się z coraz trudniejszym dojazdem służb ratowniczych bezpośrednio do osób poszkodowanych.

Policyjne statystyki podają, że w ubiegłym roku na naszych drogach doszło do 33 tysięcy wypadków, w których zginęło 3026 osób. Na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach dwupasmowych życie straciło 340 osób. Gdyby kierowcy zaczerpnęli większej wiedzy na temat korytarzy życia, być może statystyki wyglądałyby nieco inaczej.

W krajach takich jak Niemcy, Szwajcaria, Austria, czy Słowacja kwestia dotycząca korytarzy życia została umieszczona w prawie, a za nieprzestrzeganie takiego przepisu grożą kierowcom bardzo wysokie mandaty. W polskim kodeksie ruchu drogowego nie ma żadnego zapisu na temat korytarza życia, natomiast nie oznacza to, że nie można ich tworzyć. Miejmy nadzieję, że takie regulacje prawne również w niedługim czasie pojawią się w naszym kraju.

Czym zatem jest korytarz życia? 

Szczególnie na autostradach, drogach ekspresowych czy w godzinach szczytu w dużych miastach dochodzi do wielu wypadków. Korytarz życia to pozostawione miejsce dla pojazdów służb ratunkowych, które poruszają się na zakorkowanych drogach między stojącymi samochodami.

Jeżeli kierowca zauważy, że droga którą się porusza zaczyna się korkować, powinien w takiej sytuacji zjechać na bok swojego pasa. Nie czekajmy aż usłyszmy sygnał dźwiękowy karetki, tylko zjedźmy od razu. Musimy pozostawić przestrzeń pomiędzy pojazdami, która umożliwi przejazd służbom ratunkowym.

W momencie, kiedy kierujący porusza się drogą o dwóch pasach ruchu w jedną stronę, kierowca prawego pasa powinien zjechać na prawo, natomiast kierowca lewego pasa na lewo.W sytuacji, kiedy do dyspozycji mamy trzy pasy ruchu lub więcej, kierujący dojeżdżający do zatoru drogowego powinni bacznie obserwować zachowanie innych kierowców, a także ruch drogowy w lusterkach. Jeżeli zauważymy, że kierowcy podjęli decyzję o rozjechaniu się w określony sposób, to w takim przypadku zrób podobnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here