Czy można zbić szybę w samochodzie ratując dziecko?

0
199
Czy można zbić szybę w samochodzie ratując dziecko
Czy można zbić szybę w samochodzie ratując dziecko

Lato w pełni, na dworze zrobiło się bardzo ciepło a nawet upalnie przez temperatury sięgające 30 stopni Celsjusza. W okresach, które obfitują w nasilone upały może dochodzić do sytuacji zagrożenia życia i zdrowia związanych z przegrzaniem organizmu lub wystąpieniem innych negatywnych skutków.

Każdy z nas pewnie doświadczył, co to znaczy wsiąść do samochodu, który jest bardzo mocno nagrzany od słońca. Nie da się ukryć, że jest w nim bardzo gorąco, a podróżowanie autem, które nie posiada klimatyzacji jest bardzo uciążliwe i może narazić kierowcę oraz pasażerów na zasłabnięcie czy nawet śmierć.

Bardzo niepokojącym zjawiskiem, które w ostatnich latach zostało ogromnie nagłośnione przez media, jest pozostawienie dzieci albo zwierząt domowych w zamkniętych samochodach. Niestety wysoka temperatura prowadzi do bardzo intensywnego nagrzania się wnętrza całego pojazdu. Dziecko pozostawione bez opieki, które zostało zamknięte w samochodzie narażone jest na bardzo wysokie niebezpieczeństwo – rozgrzany samochód będzie dla niego śmiertelną pułapką.

Dzieci do lat 3 są bardzo szczególnie narażone na występowanie bardzo wysokich temperatur, ponieważ w ich organizmie nie wykształciły się jeszcze mechanizmy termoregulacji, a co za tym idzie temperatura ciała wzrasta kilka razy szybciej niż w przypadku osoby dorosłej. Taka sytuacja prowadzi do odwodnienia organizmu, a także wstrząsu termicznego, który zagraża zdrowiu i życiu.

Jak zatem powinniśmy reagować, kiedy jesteśmy świadkiem takiej sytuacji? Czy mamy zadzwonić na Policję, Straż Pożarną, Straż Miejską czy też samemu zdecydować się na wybicie szyby w samochodzie? Wiele osób ma związane z tym obawy, ponieważ mogą zostać oskarżeni o uszkodzenie mienia czy też o próbę włamania do samochodu i kradzieży.

Zgodnie z art. 424 kodeksu cywilnego „Kto zniszczył lub uszkodził cudzą rzecz albo zabił lub zranił cudze zwierzę w celu odwrócenia od siebie lub od innych niebezpieczeństwa grożącego bezpośrednio od tej rzeczy lub zwierzęcia, ten nie jest odpowiedzialny za wynikłą stąd szkodę, jeżeli niebezpieczeństwa sam nie wywołał, a niebezpieczeństwu nie można było inaczej zapobiec i jeżeli ratowane dobro jest oczywiście ważniejsze aniżeli dobro naruszone”. 

W zaistniałej sytuacji wybicie szyby w samochodzie może być postrzegane jako stan wyższej konieczności, kiedy zachodzi potrzeba ratowania życia i zdrowia bezbronnego człowieka pozostawionego wewnątrz samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here