Sposoby, które przyczynią się do zmniejszenia zużycia paliwa

0
188
Sposoby, które przyczynią się do zmniejszenia zużycia paliwa 2
Sposoby, które przyczynią się do zmniejszenia zużycia paliwa 2

W naszym kraju ceny paliw przyprawiają o zawrót głowy. Stosowanie dobrych nawyków i przestrzeganie zasad za kierownicą mogą się przyczynić do obniżenia spalania. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które mogą doprowadzić do zmniejszenia zużycia paliwa w samochodzie.

Sposób prowadzenia auta ma znaczny wpływ na zużycie paliwa. Okazuje się, że ważna jest przede wszystkim umiejętność wykorzystywania cech konstrukcyjnych pojazdu, odpowiednia technika jazdy oraz umiejętność przewidywania.

Opony

Regularna kontrola ciśnienia w oponach to obowiązek każdego kierowcy. Ciśnienie, które jest niższe o 0,5 bara niż zaleca producent przyczynia się do zwiększenia zużycia paliwa. Odpowiednio napompowane opony sprawiają, że występuje mniejsze tarcie pomiędzy nawierzchnią a oponą. Jeżeli zmniejszenie powietrza w oponach występuje często, to warto w takiej sytuacji odwiedzić wulkanizację.

 

Bagażnik

Od czasu do czasu powinniśmy również zadbać o opróżnienie bagażnika samochodu z niepotrzebnych rzeczy. Niestety większa masa pojazdu oznacza większe zużycie paliwa. Zadbajmy także o zdemontowanie bagażników dachowych. Usunięcie niepotrzebnych ładunków może zmniejszyć masę pojazdu nawet o kilkadziesiąt kilogramów.

Serwis

Należy regularnie dokonywać przeglądów oraz wymieniać płyny eksploatacyjne. Sprawdzamy także stan świec, filtrów powietrza oraz paliwa, ponieważ mogą one zwiększać zużycie.

Klimatyzacja

Klimatyzacja jest napędzana silnikiem samochodu, dlatego im więcej pracuje, tym zwiększa się zużycie paliwa. Jeżeli natomiast poruszamy się z mniejszymi prędkościami, to z ekonomicznego punktu widzenia lepiej będzie otworzyć okna – powstałe w ten sposób opory powietrza będą minimalne.

Płynna jazda

Przewidywanie sytuacji na drodze pozwala na płynną jazdę bez konieczności gwałtownego przyspieszania oraz ostrego hamowania. Takie działanie ma wpływ na mniejsze zużycie paliwa, a także na trwałość silnika, opon czy hamulców.

Wyłączanie silnika 

Jeżeli zatrzymanie samochodu potrwa mniej więcej od 20 do 30 sekund, to w takiej sytuacji nie ma sensu, aby silnik nadal pracował i zużywał drogie paliwo. W nowszych modelach samochodów często można spotkać systemy Start/Stop, które wyłączają silnik pojazdu na postoju oszczędzając paliwo.

Hamowanie silnikiem

Hamując w ten sposób nie zużywamy paliwa, w przeciwieństwie do jazdy na luzie bez wrzuconego biegu. Dojeżdżając do skrzyżowania, na którym pali się czerwone światło opłaca się hamować silnikiem. Jest to zaleta, kiedy weźmiemy pod uwagę ceny paliw i oszczędności jakie możemy uzyskać z takiego postępowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here