Pomyłka podczas tankowania paliwa

0
537
Pomyłka podczas tankowania paliwa
Pomyłka podczas tankowania paliwa

Tankowanie auta to czynność, którą wykonuje każdy kierowca. Wydawać by się mogło, że jest to sprawa banalnie prosta. Opiera się ona na otwarciu wlewu paliwa, nalaniu wybranej przez nas benzyny albo oleju napędowego za pośrednictwem tzw. pistoletu, a na samym końcu zakręceniu korka.

Zazwyczaj takie postępowanie kończy się pomyślnie, ale niestety czasami zdarzają się sytuacje, w których przez chwilę nieuwagi kierowcy, dochodzi do omyłkowego zatankowania niewłaściwego paliwa.

Zatankowanie złego paliwa to dość powszechnie występujące zjawisko. O pomyłkę łatwiej osobom posiadającym auto prywatne oraz służbowe, które są napędzane różnymi rodzajami silników. Kierowcy powinni zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie niosą ze sobą wlanie oleju napędowego do auta z silnikiem zasilanym benzyną i odwrotnie.

Jeżeli doszło do zatankowania złego paliwa do baku i zorientujemy się o tym jeszcze na samej stacji, to przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, aby nigdy nie uruchamiać silnika. Bywa i tak, że niektóre stacje są świetnie wyposażone i posiadają także profesjonalny sprzęt, który może posłużyć do odpompowania złego paliwa. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to w takiej sytuacji powinniśmy wezwać lawetę i przetransportować samochód do mechanika, który będzie w stanie usunąć nieprawidłowe paliwo, oczyści cały układ oraz wymieni filtry. Zdecydowanie odradzamy samodzielne próby dojazdu do fachowca. Może to się skończyć bardzo przykrymi konsekwencjami finansowymi.

Można także skorzystać z pomocy ubezpieczyciela, ponieważ niektóre polisy AC obejmują w swoim zakresie pomoc na wypadek zatankowania niewłaściwego paliwa. W takim przypadku przewiezienie auta na lawecie nic nie kosztuje. Warto dokładnie zapoznać się z przepisami zwartymi w umowie, ponieważ koszt naprawy auta może być również uiszczony przez samą ubezpieczalnię.

W celu zmniejszenia ryzyka występowania takich sytuacji, producenci samochodów projektują wlewy paliwa o różnej średnicy. Dysza pistoletu służąca do wlewania benzyny posiada mniejszą średnicę niż ta, która jest przystosowana do oleju napędowego.

Niestety pomyłka może się przydarzyć każdemu. Aby błąd nie okazał się brzemienny w skutkach, kluczowe znaczenie będzie miała prawidłowa reakcja kierowcy. Jeżeli posiadamy auta z różnymi rodzajami silników, to w takim przypadku najlepiej jest przed każdym tankowaniem zwrócić większą uwagę na klapkę wlewu paliwa, która dostarczy nam informacji o tym, jakie paliwo należy zatankować. Pistolety znajdujące się w dystrybutorze, różnią się od siebie kolorem osłonki – kolorem zielonym jest oznaczona benzyna, natomiast w kolorze czarnym jest diesel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here