Obostrzenia dotyczące badań lekarskich na prawo jazdy

0
394
Obostrzenia dotyczące badań lekarskich na prawo jazdy 2
Obostrzenia dotyczące badań lekarskich na prawo jazdy 2

Ze względu na to, iż bardzo często okazuje się, że powodem wypadku lub kolizji był zły stan zdrowia kierowcy, jego schorzenia wynikające z wieku i nieuwzględnione podczas badań lekarskich przed przyznaniem mu uprawnień do kierowania pojazdami, szykują się zmiany wprowadzone przez rząd, dotyczące właśnie obowiązkowych badań lekarskich.

Osoby chorujące na cukrzycę będą mogły otrzymać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów pod warunkiem, że otrzymają od swojego lekarza specjalisty, czyli diabetologa pozytywną opinię oraz będą poddawały się regularnym badaniom kontrolnym. Bezwzględne przeciwwskazanie do prowadzenia pojazdów będą miały osoby z nawracającą ciężką hipoglikemią. Osoby takie będą mogły podejść do ponownego badania orzekającego ich zdolność do prowadzenia pojazdów dopiero po upływie 3 miesięcy.

Zmiany będą dotyczyły także osób z wadą stereoskopowego widzenia. Otrzymają one zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów tylko jeżeli od znacznej utraty możliwości widzenia na jedno oko minęło przynajmniej pół roku i tylko, kiedy posiadają one opinię lekarza, który potwierdził adaptację pacjenta do takiego widzenia.

Przy okazji ustalania zmian, zwrócono także uwagę na to, że w przepisach powinny znajdować się obostrzenia dotyczące wszystkich kierowców z wadą wzroku. Niestety badania lekarskie kwalifikujące do zdobycia uprawnień do kierowania pojazdami wśród wielu kierowców są jednorazowe. Stwierdza się na nich wadę wzroku i wpisuje konieczność prowadzenia pojazdów w okularach lub soczewkach kontaktowych w odpowiednie pole w naszym dokumencie, jednak nikt nie weryfikuje później czy okulary są dobrze dobrane i kierowca na pewno widzi wyraźnie.

Jeszcze gorzej jest w przypadku osób starszych, u których wada wzroku może pojawić się dopiero długo po uzyskaniu prawa jazdy. Postępowania takiej wady również nikt nie weryfikuje, a tak naprawdę kierowcy widzą coraz gorzej i wstydzą się lub boją do tego przyznać. Za zmianę przepisów dotyczących starszych kierowców zabrali się urzędnicy Unii Europejskiej. Prawdopodobnie w najbliższych latach zostaną wprowadzone regularne i obowiązkowe badania lekarskie dla kierowców powyżej 60. roku życia. Będą one obowiązywały we wszystkich krajach należących do UE. Takie działania miałyby zapobiec ogromnej liczbie wypadków spowodowanych nieumyślnie właśnie przez seniorów. Obowiązek uczestniczenia w takich badaniach nałożony na wszystkich kierowców po 60. roku życia nie będzie w żaden sposób dla nich deprymujący.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here