Umowa sprzedaży pojazdu – o czym należy pamiętać?

0
184
Sprzedaż samochodu

Ze sprzedażą samochodu wiąże się wiele formalnych czynności, które musi wykonać zarówno kupujący jak i sprzedawca. Są to kwestie związane z ubezpieczeniem, rejestracją pojazdu, sporządzeniem umowy kupna-sprzedaży czy wreszcie samą finalizacją transakcji.

TUTAJ POBIERZESZ GOTOWĄ UMOWĘ KUPNA-SPRZEDAŻY POJAZDU

Sprzedawca bowiem, po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży swojego pojazdu ma tylko 14 dni na poinformowanie firmy ubezpieczeniowej o tym, że nie jest już właścicielem pojazdu. W przeciwnym razie umowa z ubezpieczycielem może zostać automatycznie przedłużona na dane poprzedniego właściciela. Kupujący natomiast musi pamiętać o tym, ze wszelkie prawa i obowiązki dotyczące ubezpieczenia zakupionego pojazdu spoczywają teraz na nim. Oznacza to, że może on wykorzystać polisę ubezpieczeniową wykupioną przez poprzedniego właściciela do końca okresu jej trwania, natomiast nie zostanie ona automatycznie przedłużona i kolejne ubezpieczenie musi wykupić już on sam, obliczając własną składkę w firmie ubezpieczeniowej. Nabywca samochodu może również od razu wykupić własne ubezpieczenie i wymówić umowę poprzedniemu ubezpieczycielowi. W takim wypadku, kwota ubezpieczenia, którą wpłacił poprzedni właściciel, proporcjonalna do niewykorzystanego czasu trwania polisy, zostaje zwrócona na jego konto. Taka sytuacja jednak rzadko ma miejsce, a kierowcom częściej zdarza się zapomnieć o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC po zakupie samochodu.

Jeżeli poprzedni właściciel miał wykupione jeszcze jakieś dodatkowe ubezpieczenie, które nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem pojazdu, w momencie sprzedaży samochodu straciło ono swoją ważność. Umowy dotyczące takich ubezpieczeń jak AC, NNW czy assistance są jednak określane indywidualnie dla każdego klienta przez ubezpieczyciela, dlatego w tej kwestii najlepiej jest się zwrócić bezpośrednio do niego.

W momencie przekazania pojazdu nowemu nabywcy, to na nim spoczywa odpowiedzialność za wszelkie szkody wyrządzone tym pojazdem, dlatego tak ważne jest sporządzenie pisemnej umowy kupna-sprzedaży samochodu z ściśle określoną datą transakcji. Prawo nie wymusza sporządzania tego typu dokumentów, jednak jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie poprzedniego właściciela w przypadku możliwych do wystąpienia komplikacji.

Wedle przepisów sprzedaż samochodu jest zobowiązaniem sprzedawcy do przeniesienia własności rzeczy na kupującego i wydanie mu tej rzeczy, przy jednoczesnym obowiązku kupującego do odebrania tej rzeczy i zapłacenia za nią ustalonej ceny.

Aby wszystkie te informacje były szczegółowo określone i zebrane w jednym, dostępnym obu stronom transakcji miejscu, należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży samochodu.

TUTAJ POBIERZESZ GOTOWĄ UMOWĘ KUPNA-SPRZEDAŻY POJAZDU

Jakie informacje są istotne i co należy zawrzeć w umowie?

  1. data i miejsce zawarcia umowy
  2. dane identyfikacyjne sprzedającego oraz kupującego
  3. marka samochodu
  4. rok produkcji
  5. numer nadwozia
  6. numer silnika
  7. numer rejestracyjny
  8. numer karty pojazdu
  9. aktualny przebieg
  10. kolor
  11. cena sprzedaży samochodu
  12. oświadczenie kupującego o znajomości stanu technicznego pojazdu
  13. informacja o tym, kiedy samochód zostanie przekazany kupującemu
  14. określenie, która ze stron ponosi koszty związane z zawarciem umowy
  15. podpisy obu stron

Czym jest wspomniane oświadczenie o znajomości stanu technicznego pojazdu przez kupującego? Jest to krótkie zdanie, pod którym podpisuje się nabywca, odnoszące się do tego, że kupuje on pojazd w takim stanie, w jakim został on mu zaprezentowany, zna jego stan techniczny i nie będzie miał w związku z tym żadnych roszczeń do sprzedającego. Jeżeli sprzedawca jest uczciwy, to poinformuje kupującego o wszelkich usterkach technicznych pojazdu, przebytych stłuczkach czy naprawach lakierniczych. Nabywca, podpisując taki zapis w umowie, może mieć jedynie nadzieję, że pojazd nie posiada żadnych wad ukrytych, gdyż w przeciwnym razie nie będzie miał on możliwości zareklamowania samochodu u sprzedawcy.

Sprzedający jednak też podpisuje na umowie pewne oświadczenie, które w pewnym sensie zabezpiecza kupującego. Nowy nabywca musi być pewny tego, że kupuje samochód, który nie jest w żaden sposób zadłużony, ani inne osoby niż właściciel, z którym on sam ma do czynienia, nie mają do niego praw. Zapis taki zazwyczaj brzmi: „Sprzedający oświadcza, że jest właścicielem pojazdu będącego przedmiotem umowy, że pojazd ten jest wolny od wad prawnych oraz praw osób trzecich i nie toczy się żadne postępowanie, którego przedmiotem jest ten pojazd, nie stanowi on również przedmiotu zabezpieczenia.”.

Nie jest to w gruncie rzeczy takie oczywiste. Mnóstwo kierowców pada ofiarą oszustw handlarzy samochodów. Bardzo często, zazwyczaj na długo po zakupie używanego auta, właściciel odkrywa, że jego samochód wcale nie jest taki bezwypadkowy. Dawne usterki przykrywają nieraz tzw. „szpachla” i kilka warstw lakieru, nierzadko okazuje się też, że samochód był zalany albo wymieniono w nim elementy karoserii, o których nie było mowie przy zakupie. Jest także część kierowców, którzy decydują się na współpracę ze sprzedawcą przy takim oszustwie handlowym. Mowa tu o tzw. „umowach na Niemca”. Są to umowy podpisywane przez fikcyjne osoby, czyli zazwyczaj właśnie przez tego nieszczęsnego Niemca w taki sposób aby umowa wyglądała na podpisaną poza granicami Polski. W ten sposób handlarze sprowadzający takie pojazdy zza granicy są pośrednikami takich transakcji i uzyskują nielegalny dochód z przeprowadzonej transakcji, nie odprowadzając od niej ustawowych podatków. Kupujący zdaje sobie sprawę, że podpisał właśnie umowę, na której widnieje fikcyjny podpis niemieckiego sprzedawcy, jednak do tego typu nielegalnych działań zachęca go niższa suma kosztów poniesionych za zakup pojazdu „za granicą”. Oczywiście działania takie są nielegalne i zarówno da kupującego jak i sprzedającego w ten sposób przewidziana jest kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Sprzedaż samochodu

Gdy mamy już podpisaną właściwie sporządzoną umowę w dwóch egzemplarzach, po jednej dla każdej ze stron, możemy przejść do finalizacji transakcji i przekazania pojazdu wraz z kompletem kluczyków i wszystkimi niezbędnymi dokumentami kupującemu. Zazwyczaj kupujący dokonują płatności gotówką do rąk sprzedawcy lub przelewem na konto. Czasem zdarza się, że kupujący wcześniej wpłacił sprzedającemu zaliczkę bądź zadatek na poczet transakcji. W takim wypadku, kwota przedpłaty zostaje doliczona do całkowitej ceny pojazdu. Po wykonaniu tych kroków, kupujący może cieszyć się solidnie przeprowadzoną transakcją i nowym nabytkiem, a sprzedający sumą, którą udało mu się uzyskać za sprzedany pojazd.

TUTAJ POBIERZESZ GOTOWĄ UMOWĘ KUPNA-SPRZEDAŻY POJAZDU