Czy można iść do więzienia za niezapłacony mandat?

0
641
Więzienie
Więzienie

Istnieje w naszym kraju pewna grupa kierowców, która systematycznie narusza przepisy ruchu drogowego, a jeszcze częściej zapomina o tym aby płacić nałożone na nią przez to mandaty. Najczęściej nie zdają oni sobie sprawy z tego jak poważne konsekwencje może przynieść takie miganie się od odpowiedzialności za swoje czyny.

Oczywiście nie jest tak, że za niezapłacony jeden mandat od razu pójdziemy do więzienia. Aby do tego doprowadzić, trzeba się nieco „postarać”.

Niezapłacony mandat
Niezapłacony mandat

Ze względu na brak możliwości wyegzekwowania grzywny od delikwenta, który uporczywie nie płaci mandatów nałożonych przez policję, w pierwszej kolejności sąd może podjąć decyzję o zamianie kary na pracę społeczną. Jeżeli jednak osoba taka uchyla się od wykonania takiej pracy lub nie wyraża zgody na jej podjęcie albo wykonanie takiej pracy społecznie użytecznej jest niecelowe lub niemożliwe, sąd może nakazać odbycie zastępczej kary aresztu.

Taka zastępcza kara nie może przekraczać 30 dni aresztu.

Jak jest to przeliczane na wysokość grzywny, od której płacenia uchylał się taki człowiek? Otóż przyjmuje się, że jeden dzień zastępczej kary aresztu jest równoważny grzywnie od 20 do 150 zł.

Jeżeli więc ktoś nadal myśli, że za kratki można trafić jedynie za „poważne” przestępstwa, powinien sprawdzić czy na pewno ma uregulowane wszystkie mandaty na swoim koncie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here