Ból kręgosłupa podczas jazdy samochodem

0
368
Ból kręgosłupa podczas jazdy samochodem
Ból kręgosłupa podczas jazdy samochodem

Jazda samochodem kojarzy się z przyjemnością. Nierzadko też spędzamy w nim nawet kilka godzin dziennie. Niestety długie prowadzenie pojazdu w jednej pozycji może negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia, a w szczególności na sam kręgosłup.

Kłopoty z kręgosłupem, to nie tylko problem wśród doświadczonych kierowców zawodowych. Naszemu kręgosłupowi może zaszkodzić nawet kilkudziesięciu minutowa podróż do pracy, jeżeli nie będziemy pamiętać o przestrzeganiu ważnych zasad. Najbardziej narażony jest odcinek lędźwiowy oraz szyjny.

W trakcie poruszania się samochodem na nasze ciało działają siły oraz przeciążenia związane z jazdą, dlatego bardzo istotną sprawą będzie prawidłowe ustawienie fotela. To czynność, którą powinien wykonać każdy kierowca, zaraz po wejściu do samochodu. Fotel w samochodzie powinien być ustawiony w pozycji pionowej. Równie ważne jest ustawienie zagłówka, którego zadaniem jest ochrona szyi przy uderzeniach z tyłu – należy ustawić go tak, aby jego środek znajdował się 1-2 cm od potylicy.

Przy wykonywaniu codziennych czynności pod kątem zdrowia kręgosłupa należy pamiętać o tym, aby robić je wolno. Podczas wsiadania ustawiamy się tyłem do samochodu, tak żeby siadając na fotelu stopy znajdowały się na ziemi. Kiedy już usiądziemy na fotelu połóżmy prawą rękę na kierownicy i podnieśmy nogi. W ten sposób będziemy w stanie zminimalizować skręty kręgosłupa. W trakcie wysiadania z samochodu wykonujemy te same czynności, tylko w odwrotnej kolejności.

Podczas długiej podróży nie zapominajmy również o przerwach. Zaplanujmy krótkie postoje i odpoczynki mniej więcej co dwie godziny. W czasie krótkiego postoju należy wysiąść z samochodu, przejść się i zaczerpnąć świeżego powietrza, a także wykonać kilka nieskomplikowanych ćwiczeń – mogą to być między innymi: skłony, przysiady, podskoki, wymachy rąk i nóg. Dzięki takiemu postępowaniu zapewnimy naszemu kręgosłupowi odpoczynek oraz umożliwimy zmianę pozycji, w której się znajduje.

Obecnie na rynku mamy bogatą ofertę dodatków, które mogą wspomóc kręgosłup kierowcy w trakcie prowadzenia pojazdu. Są to między innymi: poduszki pod kręgosłup, maty masujące lub z koralików, a dla pasażerów podróżujących razem z nami poduszki na kark i szyję, czyli tzw. rogale.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here