Czym jest ubezpieczenie OC?

0
175
Ubezpieczenie OC
Ubezpieczenie OC

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do wielu występujących wypadków komunikacyjnych z udziałem pojazdów mechanicznych – pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów, ciągników rolniczych a także przyczep. Niewielka ilość kierowców byłaby w stanie pokryć z własnej kieszeni występujące szkody, gdyby nie było ubezpieczenia OC.

OC, jest ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Pojazd mechaniczny, który został wprowadzony w ruch może spowodować bardzo duże szkody nie tylko majątkowe, ale również na osobach.

W naszym kraju, jak i na terenie innych państw ustanowiono OC obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenie jest ważne przez okres 12 miesięcy, 24 godziny na dobę, niezależnie od tego, kto będzie prowadził pojazd.

Zawarcie polisy OC ma zagwarantować poszkodowanemu uzyskanie zadośćuczynienia dla poniesionych przez niego szkód w razie wystąpienia zdarzenia. Oznacza, to że w razie wystąpienia stłuczki, kolizji, wypadku osoba poszkodowana otrzyma pieniądze na pokrycie szkody od ubezpieczyciela, u którego polisę posiadał sprawca lub gwarancję naprawy szkody.

W sytuacji, kiedy sprawca nie posiadał opłaconej polisy OC w momencie zdarzenia, odszkodowanie osobom poszkodowanym wypłaci UFG czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W kolejnym kroku UFG zwraca się do sprawcy o zwrócenie pełnej kwoty odszkodowania, które zostało wypłacone.

Warto również zaznaczyć, że ubezpieczenie OC działa nie tylko podczas ruchu pojazdu, ale także w momencie wsiadania do pojazdu i wysiadania z niego, zatrzymania pojazdu, postoju, garażowania oraz załadunku i rozładunku pojazdu mechanicznego.

Co wpływa na wysokość składki OC?

Wpływ na wysokość składki polisy OC ma kilka czynników. Do głównych czynników zaliczyć można przede wszystkim dane techniczne czyli markę pojazdu, model, jego rocznik oraz pojemność silnika. Kolejnym wyznacznikiem jest również to, ile lat dany kierowca jeździ, jak długo płaci składki, czy występowały wypadki komunikacyjne oraz to, czy zostały wypracowane zniżki.

Wpływ na składkę ma również miejsce naszego zamieszkania – im większa gęstość zaludnienia w danej miejscowości, w której porusza się więcej pojazdów będzie miała wpływ na droższe ubezpieczenie OC.

Najwięcej pieniędzy za składkę będą musieli zapłacić młodzi niedoświadczeni kierowcy, ponieważ to właśnie ich towarzystwa ubezpieczeniowe uznają za największe ryzyko na drodze. Natomiast najmniej pieniędzy wydadzą kierowcy bezwypadkowi z długoletnim stażem za kierownicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here