Na terenie naszego kraju nie ma prawnego obowiązku posiadania apteczki samochodowej. Jest ona jedynie zalecana i dlatego każdy odpowiedzialny kierowca powinien zadbać o to, aby w swoim pojeździe mieć dobrze zaopatrzoną apteczkę.
Warto również wiedzieć, że w większości państw należących do Unii Europejskiej (Niemcy, Czechy, Francja, Belgia, Hiszpania, Austria, Węgry, Włochy, Słowacja, Słowenia, Rosja) nałożony jest obowiązek wyposażenia samochodu w apteczkę pierwszej pomocy.
W Polsce prawo nakłada obowiązek posiadania apteczki na kierowców: autobusów, taksówek, pojazdów przeznaczonych do nauki jazdy oraz egzaminowania, a także ciężarówek, które przewożą osoby poza kabiną kierowcy.
Co powinna zawierać apteczka?
Unia Europejska określa skład apteczki samochodowej zgodnie z normą DIN 13164. Warto wiedzieć, że normy te są bardzo precyzyjne i dokładnie określają skład oraz wymagania jakościowe. W skład standardowej apteczki zgodnej z normą DIN 13164 wchodzi:
- 1 szt. – opatrunek indywidualny G
- 3 szt. – opatrunek indywidualny M
- 2 szt. – opaska elastyczna 4m x 6 cm
- 3 szt. – opaska elastyczna 4 m x 8 cm
- 1 szt. – plaster bez opatrunku 5 m x 2,5 cm
- 2 szt. – plaster z opatrunkiem 1,9 x 7,2 cm
- 4 szt. – plaster z opatrunkiem 2,5 x 7,2 cm
- 1 szt. – chusta opatrunkowa 40 x 60 cm
- 1 szt. – chusta opatrunkowa 60 X 80 cm
- 6 szt. – kompres 10 x 10 cm
- 1 szt. – koc ratunkowy 160 x 210 cm
- 2 szt. – chusta trójkątna
- 4 szt. – rękawice
- 1 szt. – nożyczki 14,5 cm bez ostrych końców
- 1 szt. – instrukcja udzielenia pierwszej pomocy
- 1 szt. – spis zawartości
Co nie powinno znajdować się w apteczce samochodowej?
Zgodnie z normami unijnymi w apteczce nie powinny znaleźć się żadne farmaceutyki, ponieważ wymagają one odpowiedniego przechowywania. W apteczce nie mogą się również znajdować ostre przedmioty, agrafki, środki dezynfekujące rany, a także ligniny oraz waty, których włókna mogą spowodować zanieczyszczenie rany.
Apteczka powinna mieć jaskrawy kolor – z reguły jest czerwona, żółta albo pomarańczowa, tak aby była jak najlepiej widoczna, ponieważ w momencie wypadku osoby, które w nim uczestniczą znajdują się pod wpływem stresu i mogą jej nie dostrzec. Dlatego też jaskrawy kolor zniweluje ten problem. Ważne jest również to, aby co pewien czas weryfikować termin upływu ważności poszczególnych elementów wchodzących w skład wyposażenia apteczki samochodowej.