Rzeczywisty przebieg auta

0
388
Rzeczywisty przebieg auta 2
Rzeczywisty przebieg auta 2

Przebieg używanego auta to kolejna bardzo ważna informacja zaraz po cenie oraz roczniku, którą chce poznać każdy potencjalny kupiec. Oszustwa związane z cofaniem liczników na terenie naszego kraju miały swój początek na przestrzeni lat 90. XX wieku. W tamtym okresie liczniki cofało się mechanicznie, dzisiaj natomiast wygląda to już zupełnie inaczej.

Przebieg auta można było ocenić po stopniu zużycia takich elementów, jak kierownica, tapicerka, pedały, fotele czy stan pokrętła szyb. Jeżeli licznik pokazywał, że samochód ma relatywnie niewielki przebieg a zużycie w/w części wskazywało na znaczne wyeksploatowanie, to w takim przypadku można było podejrzewać, że pojazd ma cofnięty licznik.

W chwili obecnej najłatwiejszą metodą na zweryfikowanie stanu faktycznego przebiegu pojazdu, jest skorzystanie ze strony internetowej, którą prowadzi Centralna Ewidencja Pojazdów. Na stronie należy podać nr rejestracyjny, nr VIN (jest to unikalny nr pojazdu, który został umieszczany na pojeździe przez producenta) oraz datę pierwszej rejestracji – w taki sposób jesteśmy w stanie zapoznać się z historią pojazdu. Tego typu informacje znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym oraz w karcie pojazdu. Uzyskać je można od właściciela pojazdu albo sprzedawcy.

Uzyskane dane pochodzą ze stacji kontroli pojazdów. Usługa wyświetla zgromadzone informacje od momentu pierwszej rejestracji pojazdu na terenie naszego kraju. Wiadomości, które są otrzymywane z wygenerowanego raportu nie mogą stanowić jedynego wyznacznika w sprawie decyzji związanej z zakupem danego pojazdu. Są wskazaniem, które może pomóc kupującemu w ocenie oferty.

W pojazdach zaczęto montować znacznie większą liczbę podzespołów, które są sterowane za pośrednictwem elektroniki. W ten sposób wzrosła możliwość dowiedzenia stanu faktycznego przebiegu samochodu. Profesjonalne metody polegają między innymi na kontroli sterowników, takich jak silnik, skrzynia biegów czy urządzenia audio. Sterowniki zapisują każdą informację między innymi na temat uruchamiania silnika czy też wymiany oleju.

W zamiarze sprawdzenia przebiegu pojazdu możemy udać się bezpośrednio do autoryzowanego serwisu danej marki. Niestety większa część tego typu serwisów podaje takie informacje tylko i wyłączanie właścicielom aut. W takiej sytuacji nie wystarczy podanie nr rejestracyjnego oraz nr VIN, potrzebny jest również dotychczasowy właściciel pojazdu. Odczyt danych z ASO nie do końca może być wiarygodny, ponieważ właściciele samochodów po zakończonym okresie gwarancji przestają korzystać z autoryzowanych przeglądów w serwisach. W takim przypadku sprawdzenie aktualnej historii pojazdu staje się bardzo utrudnione. Usługa jest odpłatna i wynosi do 200 do 500 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here