Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

0
419
Przejście dla pieszych
Przejście dla pieszych

Wyprzedzanie jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych manewrów. Kierowca, który wykonuje tego typu manewr bezpośrednio przed przejściem dla pieszych może narazić na wystąpienie śmiertelnego niebezpieczeństwa osoby piesze, które prawidłowo poruszają się na tym przejściu. 

Miejscem bezpiecznym dla osób pieszych są oczywiście przejścia dla pieszych, które zostały oznaczone znakiem drogowym A-16. Niestety nadal zdarzają się wypadki, w których wiele osób ginie na pasach. 

Odwołując się do Kodeksu Ruchu Drogowego (rozdział 3, oddział 7, art. 26) 

3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

  1. wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
  2. omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
  3. jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Jeżeli kierujący zbliża się do tradycyjnego przejścia dla pieszych musi zachować szczególną ostrożność, by przed samym przejściem lub na nim nie wyprzedzić żadnego innego pojazdu. Niestety łatwo o taki błąd wtedy, kiedy poruszamy się na jezdni, która ma dwa pasy ruchu i jedziemy za lub obok pojazdu, który przemieszcza się sąsiednim pasem.   

Jako kierowcy musimy sobie zdawać sprawę z tego, że za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, funkcjonariusz może nałożyć na nas mandat karny w wysokości 200 zł. i aż 10 punktów. 

Wyjątkiem od zakazu wyprzedzania na przejściach dla pieszych stanowią te przejścia, na których ruch jest kierowany. Dla przypomnienia ruch kierowany, to ruch otwierany i zamykany za pomocą sygnalizacji świetlnej albo przez uprawnioną osobę. Wyprzedzanie na przejściu jest możliwe, kiedy kierujący ma zielone światło, natomiast nie daje to nam stu procentowej gwarancji, że pieszy nie znajdzie się na pasach. 

Warto również wspomnieć o tym, że kierowcy otrzymają mandat karny w wysokości 500 zł. oraz 10 pkt, w momencie ominięcia pojazdu, który jedzie w tym samym kierunku, natomiast zatrzymuje się w celu ustąpienia pierwszeństwa osobom pieszym. Mandat na 350 zł. i 10 pkt. otrzyma także kierowca pojazdu, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here