Kto może prowadzić kontrolę drogową?

0
163
Kto może prowadzić kontrolę drogową?
Kto może prowadzić kontrolę drogową?

Zazwyczaj kontrole drogowe są wykonywane przez funkcjonariuszy Policji oraz przez Inspekcję Transportu Drogowego (ITS). Oczywiście nie są to jedyne służby, które posiadają do tego odpowiednie uprawnienia. Poniżej zamieszczamy przygotowaną listę podmiotów, które mają prawo nas zatrzymać do kontroli.

  • Policjant w mundurze – policjant, który jest ubrany w mundur ma prawo skontrolować kierowcę zawsze i wszędzie. Nie ma tutaj znaczenia pora dnia, a także miejsce kontroli, czy znajdujemy się na obszarze zabudowanym czy poza nim.
  • Policjant nieumundurowany – jest uprawniony do kontroli kierującego tylko na obszarze zabudowanym. Policjant podczas próby zatrzymania kierowcy ma obowiązek posługiwać się tarczą, a w warunkach niedostatecznej widoczności korzystać z latarki ze światłem czerwonym.
  • Inspekcja Transportu Drogowego – inspektorzy są uprawnieni do przeprowadzenia kontroli w transporcie drogowym, w tym również kontroli ruchu drogowego. Funkcjonariusze muszą być umundurowani, posługiwać się legitymacją służbową oraz znakiem identyfikacyjnym. Posiadają takie same prawa jak Policja, ale z reguły kontrolują autobusy oraz samochody ciężarowe.
  • Straż Miejska i Gminna – strażnicy miejscy posiadają ograniczone prawa w przypadku kontroli drogowej. Umundurowani funkcjonariusze mogą przeprowadzić kontrolę ruchu drogowego w stosunku do kierowcy, który nie zastosował się do zakazu ruchu w obu kierunkach. Mają również prawo kontrolowania uczestników ruchu drogowego, którzy naruszają przepisy dotyczące zatrzymania i postoju pojazdu.
  • Straż Leśna oraz Straż Parków Narodowych – obszar ich działania odbywa się jedynie na terenie lasów oraz parków narodowych i tylko wtedy, gdy funkcjonariusze mają upoważnienie do kontroli ruchu drogowego, które musi zostać wydane przez właściwego terytorialnie Komendanta Policji. W ramach przeprowadzanej kontroli, umundurowani strażnicy są uprawnieni do zatrzymania pojazdu, wydawania poleceń dotyczących sposobu zachowania się na drodze oraz wylegitymowania kierowcy.
  • Służba Celna oraz Straż Graniczna – kontrole przeprowadzają umundurowani funkcjonariusze przy użyciu oznakowanego pojazdu. Mają prawo zatrzymać kierowców na terenie całego kraju, nie tylko w strefie przygranicznej, sprawdzają dokumenty, stan techniczny pojazdu, zawartość bagażnika, a także kontrolują trzeźwość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here