Bezpieczne poruszanie się na autostradzie

0
231
Bezpieczne poruszanie się na autostradzie
Bezpieczne poruszanie się na autostradzie

Wiadomości, które otrzymujemy na temat oddania kolejnych odcinków autostrad do użytku są przyjmowane bardzo radośnie przez wszystkich kierowców. Autostrady służą nam do tego, aby  podróżować bezpiecznie, bezstresowo i szybko.  Niestety bywa i tak, że  jeszcze nie wszyscy kierowcy nauczyli się na nich prawidłowo poruszać.

Zgodnie z Kodeksem Ruchu Drogowego Autostrada – to droga dwujezdniowa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczona tylko dla pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep”.

Na autostradach powinniśmy jeździć bardzo ostrożnie i uważnie oraz z prędkością, która pozwoli nam panować nad pojazdem. Na wszystkich polskich autostradach można maksymalnie poruszać się z prędkością 140 km/h. Na autostradzie powinniśmy jeździć płynnie i z równą prędkością. Dzięki autostradom jesteśmy w stanie pokonać wybrane odległości znacznie szybciej, przez co jesteśmy w stanie zaoszczędzić więcej czasu. Niestety nie możemy tutaj mówić o oszczędnościach finansowych, ponieważ korzystanie z takich dróg w naszym kraju jest odpłatne.

O czym należy pamiętać poruszając się autostradami?

  • Na autostradzie obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się, również dotyczy to pasa awaryjnego. Wybierajmy miejsca, które są do tego przeznaczone np. parkingi albo miejsca obsługi podróżnych. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi nam kara pieniężna w wysokości 300 zł.
  • Na autostradzie zabrania się również cofania oraz zawracania. Wykonywanie tego typu manewrów jest bardzo niebezpiecznie, przez co możecie narazić siebie, a także innych uczestników ruchu drogowego. Tutaj także możemy otrzymać mandat karny w wysokości 300 zł.
  • Holowanie na autostradzie jest zabronione. Wyjątkiem jest tylko tutaj pojazd przeznaczony do przeprowadzenia takiej czynności jedynie do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych. W każdym innym przypadku grozi nam za to mandat w kwocie 200 zł.
  • Lewy pas jezdni służy do wyprzedzania. Jeżeli prawy pas jest wolny to należy z niego korzystać.
  • W przypadku awarii samochodu na autostradzie, należy w miarę możliwości usunąć pojazd z pasa ruchu, włączyć światła awaryjne i ostrzec innych uczestników ruchu za pomocą trójkąta ostrzegawczego, który powinien być ustawiony w odległości 100 m za pojazdem.
  • W momencie dojeżdżania do punktu poboru opłat, należy zająć pas przeznaczony dla samochodów osobowych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here