Mycie samochodu jest czynnością, którą wykonuje każdy kierowca. Nasze pojazdy w ciągu zimy mają kontakt nie tylko ze śniegiem, ale też z piaskiem i błotem. W Polsce na zaśnieżone drogi oraz ulice stosuje się najczęściej sól drogową, która składa się głównie z chlorku sodu – jest to związek o właściwościach higroskopijnych czyli wchłaniających wodę.
To zdecydowanie najpopularniejszy sposób drogowców na poprawę bezpieczeństwa kierowców, w trakcie występowania mroźnych dni. Sól drogowa przyczynia się do zwiększenia przyczepności pojazdów do nawierzchni, ale ma również negatywny wpływ na stan karoserii. W okresie zimowym powinniśmy dbać o samochód szczególnie, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na wiosnę.
Niestety umycie samochodu w porze zimowej nie jest tak łatwą sprawą, jak podczas wiosny, lata czy jesieni. Powinniśmy poczekać na taki dzień, w którym temperatura powietrza przekracza 0 stopni Celsjusza. W innym przypadku zalegająca woda na karoserii szybko zamarznie. W trakcie występowania minusowych temperatur istnieje ryzyko uszkodzenia gumowych uszczelek oraz zamarznięcia zamków.
Kiedy temperatura powietrza na dworze jest ujemna możemy skorzystać z myjni ręcznych z zadaszeniem. Samochody w myjni ręcznej są czyszczone w halach, w których temperatura sięga nawet kilkunastu stopni Celsjusza. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, ponieważ auta są dobrze umyte i wysuszone. Niestety minusem takiego rozwiązania jest oczywiście cena – za kompleksową usługę zapłacimy nawet kilkadziesiąt złotych.
Możemy skorzystać też z myjni automatycznej, która jest szybka i daje nam możliwość umycia podwozia oraz wysuszenia pojazdu. Niestety taka myjnia ma też swoje minusy, ponieważ nie jest aż tak bardzo dokładna, a szczotki i gąbki mogą nie być w najlepszym stanie, co może spowodować uszkodzenie powłoki lakierniczej naszego samochodu.
Popularnym rozwiązaniem stały się również myjnie bezdotykowe na których za uiszczeniem opłaty możemy własnoręcznie za pośrednictwem myjki wysokociśnieniowej umyć nasz samochód. Dobrze radzi sobie z usuwaniem brudu i soli, natomiast w przypadku tej myjni nie ma możliwości wysuszenia pojazdu, a to jest już duży minus. Myjka wysokociśnieniowa sprawdzi się również bardzo dobrze w momencie usuwania warstwy śniegu oraz lodu z nadkoli. Zaletą myjni bezdotykowej jest także jej cena.