Nawigacja samochodowa, która nazywana jest potocznie GPS, to urządzenie tak samo popularne jak telefon komórkowy. Każdy z nas jest w stanie bez większego wysiłku stać się jej posiadaczem i korzystać z map. Włączamy, wpisujemy cel podróży i ruszamy. Jak w takim razie działa urządzenie GPS?
Skrót GPS
GPS (Global Positioning System) – jest to system nawigacji satelitarnej, który pierwotnie został stworzy przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w celach militarnych. Odbiornik GPS informuje każdego użytkownika o jego aktualnym położeniu na Ziemi oraz ułatwia nawigację w terenie.
Jak działa GPS?
System GPS składa się z 3 różnych segmentów:
- segmentu kosmicznego – 24 satelity okrążające Ziemię i każda z nich wysyła swój sygnał rozpoznawczy,
- segmentu naziemnego – stacje kontrolne i monitorujące,
- segmentu użytkownika – odbiornik sygnału.
Technologia GPS jest zdecydowanie najczęściej stosowana przez zwykłych użytkowników w nawigacjach samochodowych. Wszystkie mobilne urządzenia nawigacyjne działają na tej samej zasadzie. Wbudowany odbiornik GPS oblicza pozycję i wyznacza ją na elektronicznej mapie. Po wprowadzeniu celu podróży nawigacja wskazuje najkorzystniejszą drogę i wyświetla ją użytkownikowi. W trakcie jazdy nawigacja cały czas porównuje aktualną pozycję z zaplanowaną przez nas trasą. Jeżeli wystąpiłyby odchylenia jest w stanie natychmiast obliczyć najkrótszą trasę do celu.
Gdzie stosujemy system GPS?
System GPS zastosujemy także między innymi w:
- transporcie drogowym,
- geodezji,
- kartografii,
- ochronie środowiska,
- lotnictwie,
- rolnictwie,
- firmach kurierskich,
- żegludze morskiej,
- ratownictwie medycznym lądowym oraz wodnym.
Nie można także zapominać o smartfonach. Procesor nowoczesnego modelu telefonu komórkowego posiada możliwość szybkiego obliczenia trasy i przedstawienia jej na wyświetlaczu. Telefon musi być wyposażony w system GPS, odpowiednie oprogramowanie oraz w mapy. Telefon może pobierać odcinki map za pośrednictwem sieci GSM. W takiej sytuacji jest w stanie zastąpić tradycyjną nawigację samochodową.
Czy GPS może działać zawsze?
Niestety sygnał GPS nie działa zawsze i wszędzie, ponieważ jest dosyć słaby i nie zawsze jesteśmy w stanie go odebrać. Odbiorniki GPS, które są starszej generacji radzą sobie gorzej z odbieraniem sygnału np. w tunelach albo na terenach dużych miast o wysokiej zabudowanie.