Uruchamianie samochodu w zimie

0
154
Uruchamianie samochodu w zimie
Uruchamianie samochodu w zimie

Spadek temperatur może spowodować unieruchomienie nawet sprawnego pojazdu. Jeżeli przed okresem zimowym nie zadbaliśmy o akumulator, świece zapłonowe (silniki benzynowe) lub żarowe (silniki diesla), rozrusznik, alternator a także o przewody wysokiego napięcia, to w mroźny poranek możemy mieć problemy z uruchomieniem silnika w naszym samochodzie.

Akumulator

Akumulator jest jednym z głównych źródeł prądu w naszym samochodzie. Najczęstszą przyczyną problemów z uruchomieniem silnika jest rozładowanie akumulatora wynikające z jego zużycia lub zaniedbań kierowcy. W takiej sytuacji należy go podłączyć do ładowania na kilka godzin do prądu za pomocą prostownika. Należy zachować przy tym dużą ostrożność i nie zbliżać się do akumulatora z żadnym źródłem ognia.

Z takimi nieprzyjemnymi sytuacjami z reguły mamy do czynienia, kiedy spieszymy się do pracy i nie mamy na nic czasu. W takim przypadku skorzystajmy z uprzejmości sąsiada lub kogoś znajomego i pożyczmy kable rozruchowe. Zdecydowanie polecamy zakup tych kabli i wożenie ich ze sobą w okresie zimowym. Może się zdarzyć taka okoliczność, w której akurat nie przydadzą się nam, ale będziemy w stanie innej osobie przyjść z pomocą.

Alternator

Głównym zadaniem alternatora jest ładowanie akumulatora podczas jazdy. Jeżeli z alternatorem dzieje się coś niedobrego, na pewno powiadomi nas o tym kontrolka ładowania, która nie zgaśnie po uruchomieniu silnika. W momencie wyczerpania prądu, który był zgromadzony w baterii samochód staje.

Odpowiednie paliwo

W przypadku silników benzynowych, jak i diesli możemy kupić paliwo zimowe, którego cechą jest niższa temperatura zamarzania. Oczywiście tankowanie dobrej jakości paliwa nie przyniesie oczekiwanego efektu, kiedy będziemy się poruszać na jego resztkach.  W baku będzie się pojawiało więcej wody powstałej z pary wodnej, która w połączeniu z paliwem będzie niestety utrudniała jazdę. Dlatego w trakcie zimy powinno się tankować samochód do pełna.

Profilaktyka

Niestety problemy z rozruchem samochodu w trakcie występującej zimy są spowodowane najczęściej zaniedbaniami ze strony kierowcy. Zdecydowanie warto regularnie weryfikować stan poziomu naładowania akumulatora. Bateria samochodowa powinna być również utrzymywana w czystości oraz kontrolujmy stan świec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here