Bezpieczna jazda po zmroku

0
265
Bezpieczna jazda po zmroku
Bezpieczna jazda po zmroku

Niewątpliwie jazda samochodem w nocy jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych kierowców. Prowadzenie pojazdu w takich warunkach nie należy do przyjemności. Źle oświetlone drogi, oślepianie przez pojazdy nadjeżdżające z przeciwka, czy też piesi, którzy nie korzystają z żadnych odblasków – to główne zagrożenia, które występują podczas jazdy po zmroku.

Nocą jeździ się zupełnie inaczej niż w dzień. W trakcie nocy znacznie trudniej kierującemu jest oszacować odległość do pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka oraz zachować bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego. Kierujący ma ograniczone pole widzenia, nie dostrzega wielu rzeczy w ciemności, które normalnie widziałby za dnia.

Jak poruszać się bezpiecznie w trakcie nocy?

W trakcie nocnej jazdy powinniśmy zwrócić uwagę na ustawienie reflektorów pojazdu. Niestety źle ustawione światła mogą spowodować oślepienie jadących z przeciwnej strony kierowców. Należy również zweryfikować sprawność wszystkich żarówek. Świateł drogowych używamy tylko wtedy, gdy żaden samochód nie jedzie przed nami lub z przeciwnej strony. Zadbajmy również o odpowiedni stan piór wycieraczek – najmniejsze zanieczyszczenie szyb pojazdu może spowodować ograniczenie widoczności.

Jeżeli wiemy, że czeka nas długa i męcząca podróż, to dobrze się do niej przygotujmy. Podczas nocnej jazdy należy robić częste postoje. Możemy się chwilę przespacerować, przy okazji sprawdzając stan czystości reflektorów, szyb, lusterek wstecznych. Niestety kawa czy inne napoje energetyzujące działają tylko na chwilę, dlatego nie dajmy się im oszukać. Gdy w trakcie jazdy nie będziemy w stanie zapanować nad sennością, koniecznie zróbmy postój na najbliższym parkingu, nawet na krótką drzemkę.

Bardzo istotna w trakcie jazdy nocą jest ciągła obserwacja drogi. Obserwujmy dokładnie to co dzieje się na drodze, poboczu a także w ich otoczeniu. Warunki atmosferyczne mogą się nagle zmienić. Występujący deszcz lub mgła są za dnia bardzo groźne, a w nocy jeszcze bardziej niebezpieczne. Ciemność powoduje, że mgła wydaje się gęstsza, opady deszczu natomiast wydają się być większe i skierowane wprost na kierującego pojazdem, przez co mogą odwrócić uwagę od tego, co dzieje się dookoła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here