Bezpieczna jazda zimą

0
189
Bezpieczna jazda zimą
Bezpieczna jazda zimą

Mróz, padający śnieg, gołoledź, śliska nawierzchnia to tylko niektóre atrakcje, które czekają na nas podczas zimowej aury na drogach. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, o których zdecydowanie warto pamiętać podczas poruszania się samochodem w trudnych zimowych warunkach.

Przede wszystkim nie zapominajmy o odpowiednim przygotowaniu naszego pojazdu do nieprzyjemnej pory roku jaką jest właśnie zima. Wykonajmy przegląd samochodu, zadbajmy o wymianę ogumienia – jeżeli średnia temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza należy założyć zimowe opony, niestety wielu kierowców podchodzi lekceważąco do tego zalecenia i porusza się w trakcie zimy na letnich oponach.

Zainwestujmy również w niezbędne akcesoria, które pomogą w uporaniu się z zalegającym śniegiem i lodem, mogą to być między innymi skrobaczki do szyb, odmrażacze do zamków oraz zaopatrzmy się  w dobry zimowy płyn do spryskiwacza szyb. Zweryfikujmy również stan wycieraczek samochodowych, ponieważ bez ich poprawnego działania jazda w zimowych warunkach będzie praktycznie niemożliwa.

Bez względu na to, w jaką podróż się udajemy nasze auto powinno być odśnieżone – jeżeli Policja zauważy nieprzygotowany pojazd do drogi, który może stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, w takiej sytuacji ma prawo wystawić kierującemu mandat karny do wysokości 500 zł.

Bardzo istotną sprawą podczas prowadzenia pojazdu w niesprzyjających zimowych warunkach jest także nasze podejście do kierowania pojazdem, dlatego zachowajmy zdrowy rozsądek. Nie przekraczajmy dozwolonej prędkości, ponieważ droga hamowania na mokrej czy oblodzonej nawierzchni znacznie się wydłuża. W czasie nagłego hamowania pojazd nie zatrzyma się odpowiednio szybko.

Zasada ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego powinna przyświecać kierowcom przez cały czas, a w trakcie trwania zimy ma wyjątkowo istotne znaczenie. Niezależnie od tego czy chodzi o pieszego, który może wtargnąć na jezdnię czy inny samochód, który wyjedzie z drogi podporządkowanej – zachowanie szczególnej ostrożności w takiej sytuacji znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia stłuczki lub potrącenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here