Korzystanie z klimatyzacji w zimie

0
120
Korzystanie z klimatyzacji w zimie
Korzystanie z klimatyzacji w zimie

Klimatyzacja w samochodzie to nie tylko większy komfort dla samego kierowcy i pasażerów, ale również zwiększone bezpieczeństwo podróżowania. Wiosną i latem znacznie ułatwia życie kierowcom, dlatego wielu z nas nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez włączonej klimatyzacji. W obecnych czasach jest już niezbędnym standardem występującym w naszych samochodach.

Klimatyzacja okazuje się również bardzo przydatna nie tylko w okresach wiosenno-letnich, ale także w zimie. Jest w stanie rozwiązać problem z parującymi szybami czy też usuwaniem wilgoci z kabiny pojazdu. Co jeszcze możemy uzyskać korzystając z klimatyzacji w trakcie trwania zimy?

Gdy temperatura powietrza zaczyna spadać, większość kierowców zapomina o korzystaniu z klimatyzacji na długie miesiące. Takie postępowanie jest dużym błędem, ponieważ może nas narazić na kosztowne naprawy związane z awarią tego układu – głównym elementem narażonym na uszkodzenie jest sprężarka, która przestaje być smarowana i może ulec zatarciu. 

Jeżeli w ciągu całego okresu zimowego przestaniemy używać klimatyzacji, to takie działanie może spowodować również wystąpienie korozji na elementach sprężarki. Dlatego tak ważne jest uruchamianie klimatyzacji zimą nawet raz w tygodniu chociażby na kilka minut. Dzięki temu zachowamy sprawność układu, a tym samym unikniemy kosztownych napraw.

Klimatyzacja samochodowa doskonale radzi sobie z usunięciem pary. Należy ją uruchomić i włączyć ogrzewanie – w ten sposób zaparowane szyby odzyskają pełną przejrzystość. Odparowanie szyb za pośrednictwem klimatyzacji jest zdecydowanie szybsze niż ich podgrzewanie. Aby wilgoć została szybko usunięta z wnętrza samochodu niezbędna jest prawidłowa praca filtra kabinowego. Niestety zanieczyszczony oraz zapchany filtr będzie utrudniał przepływ powietrza, dlatego filtr kabinowy należy wymieniać raz na rok.

Oczywiście wśród kierowców znajdą się również zwolennicy, jak i przeciwnicy korzystania z klimatyzacji w zimie. Stosowanie tego urządzenia zwiększa zużycie paliwa – wynosi ono od około 0,3 l do 1,5 l na jedną godzinę pracy.

Pamiętajmy także o tym, że prawidłowa eksploatacja klimatyzacji, jak i jej skuteczność jest uzależniona od regularnego serwisu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here