Wszyscy kierowcy powinni sobie zdawać sprawę z tego, że należy regularnie sprawdzać elementy eksploatacyjne. Ich nieprawidłowe działanie może mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Bezawaryjne samochody nie istnieją. Jedne w większym stopniu inne natomiast w mniejszym są narażone na usterki. Niestety przyczyną pogorszenia się stanu pojazdu są zaniedbania, do których dopuszczają się kierowcy.
Olej silnikowy – spełnia wiele kluczowych zadań dla prawidłowego działania jednostki napędowej. Jego brak lub zbyt niski poziom może spowodować wystąpienie awarii. Zalecane jest utrzymywanie poziomu pomiędzy wartościami minimum a maksimum. Jeżeli oleju w silniku jest za mało, to należy go uzupełnić takim samym olejem, który znajduje się w silniku. Kiedy nie jesteśmy do końca pewni, jaki olej jest w silniku naszego pojazdu, to najlepszym rozwiązaniem będzie całkowita wymiana na nowy. Wymiana oleju powinna nastąpić raz w roku lub od 15000 do 20000 km.
Płyn hamulcowy – jego zadaniem jest przenoszenie sił z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Wymiany należy obowiązkowo dokonać co 2 lata lub każdorazowo po przejechaniu 40000 km. Koszty związane z wymianą są niewielkie. Występująca w nim woda może obniżyć jego temperaturę wrzenia. W momencie nagłego hamowania może się zagotować, a to przyczynia się do mniejszej skuteczności hamowania.
Płyn chłodniczy – transportuje energię cieplną na drodze między silnikiem a chłodnicą. Chroni również przed zamarzaniem, przegrzaniem oraz korozją elementów silnika. Płyn należy wymieniać co 5 lat lub wcześniej, jeżeli po sprawdzeniu okaże się, że odporność na zamarzanie jest niższa niż -20 stopni Celsjusza.
Płyn do wspomagania – jego zadaniem jest ochrona układu wspomagania kierownicy przed zaistnieniem awarii. Zazwyczaj wymienia się go co 2 lata lub po przejechaniu 60 tysięcy km, natomiast nie powinniśmy zapominać o jego kontroli i sprawdzać, czy nie jest go zbyt mało. Ilość powinna się utrzymywać pomiędzy wartościami minimum a maksimum.
Ciśnienie w oponach – poruszanie się na nieodpowiednim ciśnieniu w oponach może przyczynić się do większego zużycia paliwa oraz przekłada się też na komfort jazdy. Kontrole ciśnienia w oponach powinny być wykonywane raz na 2 tygodnie oraz przed każdą dłuższą planowaną przez nas podróżą. Na większości stacji paliwowych mamy do dyspozycji kompresory, z których możemy skorzystać i wyrównać ciśnienie w oponach.
Oświetlenie pojazdu – należy upewnić czy wszystkie żarówki samochodu są sprawne. Źle ustawione światła nie będą świeciły w optymalny dla nich sposób, przez co mogą pogorszyć komfort prowadzenia auta. Są zagrożeniem również dla innych uczestników ruchu, których mogą oślepiać.