Rodzaje kasków motocyklowych

0
552
Rodzaje kasków motocyklowych
Rodzaje kasków motocyklowych

Kask motocyklowy to jeden z najważniejszych elementów obowiązkowego wyposażenia każdego motocyklisty – Prawo o ruchu drogowym art. 40 pkt. 1 „Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym”.  

Kask ochrania głowę, decyduje o bezpieczeństwie oraz odpowiada za komfort w trakcie jazdy. Na obecnym rynku wybór kasków jest bardzo duży, czym zatem różnią się poszczególne modele?

Rodzaje kasków motocyklowych

Kask integralny – jest najbezpieczniejszym i najczęściej wybieranym rodzajem kasku motocyklowego. Jego skorupa jest całkowicie zamknięta, przez co chroni naszą głowę z każdej strony.  Charakterystyczną cechą kasków integralnych jest ich niska waga. Najbardziej poleca się kaski, które są wykonane z poliwęglanu. Kaski integralne możemy podzielić ze względu na przeznaczenie – sportowe i szosowe. Różnica dotyczy głównie samego kształtu.

Kask integralny
Kask integralny

Kask otwarty – ma zdecydowanie największy wizjer, który poprawia pole widzenia w trakcie jazdy. Ten model jest zupełnie pozbawiony szczęki i polecany posiadaczom motorowerów czy też chopperów. Są bardzo lekkie ponieważ wykorzystano w nich najmniej materiału. Nie radzą sobie jednak przy dużych oporach wiatru, przez co komfort jazdy znacznie maleje.  Warto również zwrócić uwagę na to, aby kask posiadał długą szybę.

Kask otwarty
Kask otwarty

Kask szczękowy – jest to model, w którym część szczękowa jest odchylana do góry. Kaski tego typu kosztują znacznie więcej niż kaski integralne i są też cięższe. Dużym atutem kasku szczękowego jest możliwość wygodniejszego użytkowania kasku na przykład w trakcie tankowania na stacji benzynowej a także przy wykonywaniu innych czynności, takich jak spożywanie posiłków czy picie napojów – nie musimy wtedy zdejmować kasku z głowy.

Kask szczękowy
Kask szczękowy

Kask crossowy – tego typu model kasku jest najczęściej używany do jazdy typu off-road, na bezdrożach. Cechą charakterystyczną jest mocno wysunięta szczęka oraz daszek, który ma ochraniać przed słońcem. Kask crossowy może występować bez szybki, wtedy obowiązkowo należy dokupić gogle chroniące wzrok.  Kask jest lekki, posiada kilka kanałów wentylacyjnych, co ma duże znaczenie, ponieważ kierujący jest w ciągłym ruchu. Kaski crossowe są również wyposażone w filtry przeciwpyłowe.

Kask crossowy
Kask crossowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here