Pieszy poruszający się po zmierzchu

0
333
Pieszy poruszający się po zmierzchu
Pieszy poruszający się po zmierzchu

Nastała pora jesienna, a razem z nią dzień staje się znacznie krótszy. Coraz częściej też występują opady atmosferyczne, które powodują, że jesteśmy mniej widoczni na drodze. Pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez żadnych odblasków jest praktycznie niewidoczny. Kierowca, który prowadzi swój pojazd jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości około 20 – 30 metrów. W przypadku kiedy pieszy ma na sobie elementy odblaskowe widoczność wzrasta nawet do 200 metrów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami – art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

„Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”.

Pieszym wydaje się, że skoro oni widzą światła nadjeżdżającego pojazdu, to również są tak samo dobrze widoczni dla kierowców. Niestety kierowca, który porusza się samochodem przy włączonych światłach jest oślepiany światłami pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka, a w takiej sytuacji jest w stanie dojrzeć pieszego w ostatniej chwili.

Niewidoczny pieszy może spowodować wypadek, w którym nie tylko on może ponieść szkody. Pieszy, który porusza się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym i nie posiada obowiązkowych elementów odblaskowych może zostać ukaranym mandatem w wysokości 100 zł.

Świadomość stosowania elementów odblaskowych w trakcie poruszania się po zmierzchu z roku na rok wzrasta w naszym społeczeństwie i jest ona respektowana nie tylko przez dzieci, ale również przez innych uczestników ruchu drogowego.

Używanie odblasków jest niezwykle istotne dla naszego bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest ich poprawne umieszczenie w okolicy klatki piersiowej i pleców, na dłoniach, jak i również na kolanach – wtedy elementy odblaskowe będą znacznie lepiej widoczne dla pozostałych uczestników poruszających się w ruchu drogowym.

Elementy odblaskowe, które może wykorzystać pieszy to między innymi: przedmioty, które można w łatwy sposób doczepić do ubrania, kamizelki odblaskowe koloru fluorescencyjnego żółtego lub pomarańczowego, opaski, smycze, zawieszki lub naklejki.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here