UWAGA KIEROWCY! Od 1 października 2018 r. bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC

0
264
Bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC
Bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC

W maju 2018 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Cyfryzacji od dnia 1 października 2018 roku, kierowcy nie będą zobowiązani do tego, aby posiadać przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu oraz potwierdzenie zawarcia polisy OC. Nadal natomiast trzeba będzie mieć przy sobie dokument prawa jazdy – przypominamy, że za jego brak grozi mandat w wysokości 50 zł. 

Ministerstwo doprowadziło już do wszystkich rozwiązań prawnych i technicznych, dzięki którym nie trzeba będzie mieć przy sobie ani dowodu rejestracyjnego pojazdu jak i również samej polisy OC. Ich brak podczas poruszania się pojazdem nie będzie skutkował nałożeniem na kierującego mandatu karnego.

Wszystkie służby, takie jak Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Miejska czy Straż Graniczna. które posiadają uprawnienia  do kontroli będą miały dostęp do potrzebnych danych drogą online. Informacje dotyczące pojazdu oraz zawartej polisie ubezpieczeniowej są gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Dowód rejestracyjny będzie nam oczywiście potrzebny podczas przeglądu technicznego na Stacji Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta oraz w trakcie wyjazdu za granicę. Należy pamiętać również o tym, że brak obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego czy też dowodu tymczasowego (pozwolenie czasowe, które dopuszcza pojazd do ruchu na okres 30 dni) nie zwalnia nas z jego odbioru w Wydziale Komunikacji.

Wprowadzenie nowych przepisów zmienia również sposób zatrzymywania dowodu rejestracyjnego. Kiedy w momencie kontroli osoba uprawniona uzna, że pojazd nie spełnia wymagań dotyczących bezpieczeństwa lub porządkowi ruchu a także ochrony środowiska, to zatrzymanie dokumentu zostanie odnotowane w systemie informatycznym. Informacja dotycząca zatrzymania będzie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, natomiast kierujący otrzyma jak do tej pory pokwitowanie.

Ministerstwo Cyfryzacji tłumaczy, że zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ, który był odpowiedzialny za jego wydanie, jak i również dowolna jednostka w ramach podmiotu, która go zatrzymała.