Jazda bez dokumentów nie będzie karana

0
195
Jazda bez dokumentów nie będzie karana
Jazda bez dokumentów nie będzie karana

Propozycja Ministerstwa Cyfryzacji odnośnie zniesienia obowiązku posiadania przy sobie dokumentów podczas prowadzenia pojazdu została uchwalona przez Sejm. Kierowcy nie będą już karani mandatami za nieposiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego czy dokumentu potwierdzającego opłacenie polisy OC.

Dotychczas każdy kierowca musiał obowiązkowo posiadać przy sobie dokument prawa jazdy, dowód rejestracyjny oraz poświadczenie opłacenia składki ubezpieczenia OC. Za brak któregokolwiek z dokumentów kierowca podczas kontroli policyjnej mógł zostać obciążony mandatem w wysokości 50 zł za każdy z brakujących dokumentów. Niekiedy policjant mógł poprosić o okazanie dowodu osobistego, jednak za jego brak nie jest przewidziana w Polsce żadna kara, gdyż kierowcy nie mają obowiązku posiadania go przy sobie.

Już niebawem kierowcy nie będą musieli pamiętać o zabieraniu ze sobą do samochodu dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego zawarcie polisy OC. Funkcjonariusze wszystkie dane odnośnie kierowcy i pojazdu będą w stanie sprawdzić przy pomocy systemu CEPiK. Aktualnie znajdują się tam informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym, wpis odnośnie badania technicznego czy polisy ubezpieczeniowej.

Zmiany mają zostać wprowadzone już w czerwcu 2018 roku, jednak nie od razu będą one w pełni odczuwalne. W związku z tym, że nowelizacja przepisów związana jest z działaniem systemu CEPiK 2.0 i jego rozbudową, nowe funkcjonalności będą wprowadzane stopniowo. Organy odpowiedzialne za cały system chcą w ten sposób uniknąć błędów i problemów jakie miały miejsce wcześniej podczas wprowadzenia zmian dotyczących rejestracji samochodów czy badań technicznych. Aby utrudnienia tego typu nie miały już miejsca, nowe funkcjonalności będą wprowadzane etapami. Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwa Cyfryzacji ogłosi terminy wprowadzania kolejnych rozwiązań z pewnym wyprzedzeniem, co pozwoli na przygotowanie i nie obciąży całego oprogramowania.

Przewiduje się, że za około 2 lata kierowcy będą mogli już bezkarnie poruszać się bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Odnośnie dokumentu prawa jazdy na tą chwilę nic się nie zmieni, co oznacza, że nadal będzie on wymagany od kierowcy w razie kontroli policji i za brak jego posiadania przewidziana będzie kara.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here