Nowe znaki drogowe na wjazdach do stref ekologicznych

0
786
Nowe znaki drogowe na wjazdach do stref ekologicznych
Nowe znaki drogowe na wjazdach do stref ekologicznych

Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło nowy projekt znaków drogowych, które miałyby informować kierujących o wjeżdżaniu i wyjeżdżaniu do strefy czystego transportu. Za darmo będą mogły w tej strefie przebywać pojazdy ekologiczne. Niezapłacenie wymaganej kwoty przez kierowców korzystających z innych pojazdów, będzie się wiązało z nałożeniem na nich mandatu nawet w wysokości 500 złotych.

Władze naszego kraju chcą również ograniczenia wjazdu samochodów na teren centrum miast. W związku z przyjęciem nowelizacji ustawy o elektromobilności samorządy będą mogły same decydować o utworzeniu stref czystego transportu. Miasta same podejmą decyzję, czy i gdzie stworzyć strefę, która będzie objęta opłatą. Według nowych przepisów musi to być rejon, gdzie występuje dużo sklepów, urzędów czy też uczelni.

Do tzw. stref czystego transportu będą mogli wjechać za darmo kierowcy, którzy poruszają się autami elektrycznymi, samochodami napędzanymi gazem ziemnym, pojazdami z ogniwami wodorowymi – raczej nie są one dostępne na terenie naszego kraju, a także służby ratunkowe i przede wszystkim mieszkańcy strefy. Kierowcy, którzy posiadają auta benzynowe lub z silnikami wysokoprężnymi oraz te na LPG będą musieli wnieść opłatę, która maksymalnie może wynieść do 30 zł.  za dobę lub 2,50 zł. za godzinę.

Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce wprowadzić nowe znaki drogowe a także doprecyzować te, które obecnie występują. Przedstawiono już znak drogowy D-54, który oznaczać będzie wjazd do ekostrefy oraz znak drogowy D-55, który będzie oznaczał koniec takiej strefy.

Uzupełniony ma zostać także znak drogowy D-18 „Parking”. Dotychczas znak ten mógł być uzupełniany tabliczkami, które były umieszczane tuż pod nim. Po zmianach ma pojawić się kolejne oznaczenie, które miałoby również wskazywać, że jest to postój dla pojazdów elektrycznych. Dodatkowo zmianie ma ulec znak poziomy P-20 „Koperta”, a dokładniej napis, który znajduje się wewnątrz tego znaku. Miejsca postojowe, które będą zarezerwowane tylko dla pojazdów elektrycznych, pojawi się wewnątrz znaku napis „EE”, a dla pojazdów, które są napędzane gazem ziemnym napis „LNG” oraz „CNG”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here