Nie tylko funkcjonariusze Policji mają prawo kontrolować kierowców i wystawiać im mandaty karne. Zdecydowanie lepiej wiedzieć jakie organy mogą nałożyć na kierowcę pojazdu mandat za nieprzepisową jazdę.
Straż Miejska
Jak wiadomo Straż Miejska nie posiada już w swoim zasobie przenośnych fotoradarów, ale nie zmienia to faktu, że kierowcy nadal mogą zostać przez nią ukarani. Strażnicy Miejscy zdecydowanie najwięcej mandatów wystawiają za nieprawidłowe parkowanie pojazdów.
Oprócz mandatu karnego grozi także założenie blokady na koło lub odholowanie pojazdu, o ile stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu na drodze. Przypominamy, że mandat karny w przypadku nieuprawnionego parkowania na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej wynosi 500 zł. Straż Miejska ma także prawo karać za nieopłacony postój w strefie parkowania czy za złamanie zakazu wjazdu.
Strażnik nie może nas ukarać za kolizje, które występują na drogach wewnętrznych. Nie posiada również uprawnień do wystawienia mandatu za brak wymaganych dokumentów czy też ubezpieczenia OC. W sytuacji, kiedy kierowca nie będzie miał obowiązkowych dokumentów Strażnik może zawiadomić o tym fakcie Policję.
Inspekcja Transportu Drogowego
Głównym zadaniem Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) miało być kontrolowanie pojazdów ciężarowych oraz autobusów. Z biegiem czasu zmieniły się jednak przepisy, a inspektorzy otrzymali także prawo do kontrolowania samochodów osobowych. Osoba, która dokonuje kontroli musi być umundurowana i ma obowiązek okazać legitymację.
ITD posiada na swoim wyposażeniu sprzęt, który służy do rejestracji wykroczeń, są to m.in. stacjonarne fotoradary, urządzenia rejestrujące niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach oraz przyrządy do odcinkowego pomiaru prędkości. W odróżnieniu do Policji, ITD po namierzeniu kierowcy, który przekroczył dozwoloną prędkość nie zatrzymuje go, a jedynie wykonuje zdjęcie i wysyła informacje o popełnieniu wykroczenia.
Mandat na kierowcę może zostać nałożony za spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym, jazdę pod wpływem alkoholu, kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień, poruszanie się samochodem bez wymaganych świateł, niestosowanie się do znaków lub sygnałów drogowych, a także niedostosowanie prędkości pojazdu do występującego ograniczenia na drodze.
Straż Graniczna
Funkcjonariusze Straży Granicznej mają prawo zatrzymać kierowców nie tylko w strefie nadgranicznej, ale także w dowolnym miejscu. Strażnicy mogą sprawdzać dokumenty każdego kierowcy oraz wystawić mandat i przyznać punkty karne, zweryfikować stan techniczny pojazdu, tachograf oraz stan trzeźwości. Straż Graniczna, tak samo jak Policja ma prawo kontrolować prędkość z jaką porusza się pojazd przy wykorzystaniu wideorejestratorów.
Służba Celna
Służba Celna posiada również prawo do zatrzymywania kierowców w dowolnym miejscu i czasie. Nie prowadzi natomiast kontroli prędkości oraz nie może wystawić mandatów karnych za wykroczenia drogowe. Do głównych jej zadań należy przeszukiwanie pojazdów w celu wykrycia podrobionych towarów, broni, narkotyków, alkoholu czy papierosów, które nie posiadają akcyzy. Służba celna ma prawo ukarać kierowcę za przekroczenie czasu pracy a także za naruszenie przepisów związanych z przewozem drogowym. Celnicy mogą również legitymować uczestników ruchu oraz wydawać im polecenia. Strażnicy mają prawo zweryfikować, stan techniczny samochodu czy też wymagane dokumenty – prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC.