Światła dzienne a światła mijania

0
1810
Światła dzienne a światła mijania
Światła dzienne a światła mijania

Światła dzienne a światła mijania

Wielu kierowców poruszających się po naszych drogach, nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, kiedy można używać świateł do jazdy dziennej. Odwołując się do Kodeksu Ruchu Drogowego

(rozdział 5, oddział 3, art. 51)

„W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej”. 

Pomimo tego, że niektórzy kierowcy stosują się do określonych przepisów i zmiennie używają świateł do jazdy dziennej, to jednak problem tkwi w tym, że zapominają oni o włączeniu świateł mijania w momencie wystąpienia pogarszającej się pogody. Czynnikami, które powodują zmniejszenie przejrzystości powietrza są m.in.: opady deszczu, śniegu, gradu, a także pojawienie się mgły,  kurzu albo dymu.

Światła do jazdy dziennej posiadają swego rodzaju konstrukcję. Prawie wcale nie oświetlają nam drogi, ponieważ z reguły ich moc jest bardzo niska oraz budowa odbłyśnika, która po uruchomieniu impulsu światła bije po oczach. Zazwyczaj służą one przede wszystkim do tego, aby zaoszczędzić na energii – zamiast około 140 watów, które pobierają dwie żarówki halogenowe, światła do jazdy dziennej zużywają jedynie około 30-40 watów.

W obecnych czasach wszystkie nowe samochody, które uzyskały homologację po 1 stycznia 2011 roku są wyposażone w światła do jazdy dziennej. Starsze pojazdy takiego oświetlenia nie posiadają, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby takie oświetlenie zamontować.

Na polskich drogach jeździ też bardzo dużo samochodów, które jednocześnie mają włączone zarówno światła mijania, ale także światła do jazdy dziennej. To kolejny błąd, który występuje u naszych kierowców. Poruszanie się samochodem, który ma w tym samym czasie włączone światła mijania                               oraz dzienne jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. W takiej sytuacji Policja może nałożyć na nas mandat karny w wysokości 200 zł. oraz 3 punktów karnych.

Warto również zaznaczyć, że od 2007 roku w naszym kraju obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę. Argumentem przemawiającym za wprowadzeniem całodobowego korzystania ze świateł mijania, była chęć poprawienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here