Prawo jazdy dla 14-latka

0
1332
Prawo jazdy dla 14-latka
Prawo jazdy dla 14-latka

Obowiązujące przepisy w naszym kraju dają możliwość prowadzenia pojazdu osobom, które ukończyły 14 rok życia. Dzięki kategorii AM mogą zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami na drogach publicznych, jako pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego.

Przypomnijmy, że kategoria AM uprawnia do kierowania:

  • motorowerem (pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h),
  • czterokołowcem lekkim (czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h),
  • zespołem pojazdów (powyższe pojazdy połączone z przyczepą, tylko na terenie Polski).

Aby otrzymać uprawnienia do kierowania pojazdami z kategorii AM należy:

  • ukończyć 14 rok życia,
  • uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych,
  • uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami,
  • dołączyć aktualną i kolorową fotografię o następujących wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm,
  • zapisać się na kurs w Ośrodku Szkolenia Kierowców – czas trwania to 10 godzin szkolenia teoretycznego oraz 10 godzin szkolenia praktycznego; (z części teoretycznej szkolenia zwolnione są te osoby, które samodzielnie przygotowywały się do egzaminu i zdały go w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego; osoby te nie muszą również podchodzić do wewnętrznego egzaminu teoretycznego na terenie Ośrodka Szkolenia Kierowców).
  • uzyskać wynik pozytywny zarówno z państwowego egzaminu teoretycznego oraz praktycznego.

Mikrosamochody dla 14-letnich kierowców

Z uzyskanym uprawnieniem kategorii AM można zacząć rozglądać się za pojazdem takim jak: motorower, quad czy skuter. Oferta nowych pojazdów występujących na terenie naszego pojazdu nie jest wcale aż taka uboga. Na rynku swoją dominację pokazują francuskie marki – Aixam, Ligier czy Chatenet. Niestety koszt mikrosamochodu nie należy do małych. Podstawową wersję można zakupić w granicach od 30 – 40 tysięcy złotych, jednak ceny za taki pojazd mogą sięgać nawet do 70 tysięcy złotych. Pomimo tak wysokich cen, te małe pojazdy cieszą się coraz to większą popularnością.

Nie da się ukryć, że mikrosamochody sprawdzą się najlepiej w mieście, ponieważ ich gabaryty nie są zbyt duże, a to przekłada się na łatwość parkowania. Zdecydowanie są bardziej ekologiczne, ponieważ w części z nich są montowane silniki elektryczne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here