Wtórnik prawa jazdy

0
712
Wtórnik prawa jazdy
Wtórnik prawa jazdy

W życiu każdego z nas może przydarzyć się chwila nieuwagi. Co należy zrobić w sytuacji, kiedy z różnych przyczyn dokument prawa jazdy może ulec zaginięciu, zniszczeniu albo zostać skradziony? Znajomość obowiązujących przepisów oraz procedur pozwoli nam skierować odpowiednie kroki w celu uzyskania tego jakże ważnego dokumentu. Poniżej podpowiadamy, jak otrzymać wtórnik prawa jazdy.

Na samym początku warto również wspomnieć o tym, że w świetle obowiązujących przepisów w naszym kraju brak prawa jazdy jest równoznaczny z brakiem uprawnień do kierowania poszczególnymi pojazdami.

Jeżeli dana osoba utraci dokument prawa jazdy w pierwszej kolejności powinna go zastrzec, ponieważ dokument ten, tak samo jak dowód osobisty może trafić w niepowołane ręce, a w takiej sytuacji może zostać wykorzystany do popełnienia przestępstwa (np. próba zaciągnięcia kredytu). W przypadku, kiedy dokument prawa jazdy zostanie skradziony, sprawę należy bezzwłocznie zgłosić w najbliższej jednostce Policji.

Kroki, które należy podjąć, aby uzyskać wtórnik prawa jazdy 

Każda osoba, która straciła prawo jazdy, zgubiła je lub dokument został zniszczony a tym samym stał się nieczytelny może ubiegać się o otrzymanie wtórnika, który będzie zawierał takie same dane. Można dostać wtórnik polskiego prawa jazdy lub prawa jazdy, które zostało wydane na terenie Unii Europejskiej, jeżeli mieszkasz na terenie Polski.

Aby uzyskać nowy dokument należy wypełnić wniosek, który można wydrukować obustronnie w formacie A4. Jeżeli dana osoba nie ma możliwości wydruku może go wypełnić bezpośrednio w urzędzie. Składany wniosek można złożyć w urzędzie miasta w którym mieszkasz, jeżeli miasto jest na prawach powiatu, w urzędzie dzielnicy jeśli mieszkasz na terenie Warszawy albo w starostwie powiatu, w którym mieszkasz. Istnieje również możliwość przesłania wniosku pocztą.

Koszt opłaty za wydanie wtórnika wynosi 100,50 zł. Opłatę można zazwyczaj uiścić w kasie urzędu lub wykonać przelew środków na konto. Szczegółowe informacje uzyskasz kontaktując się osobiście lub telefonicznie z daną placówką.

Do wniosku należy również dołączyć następujące dokumenty:

  • aktualną fotografię o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm (są to dokładnie takie same wymiary jak w przypadku zdjęcia, które potrzebujemy do dowodu osobistego lub paszportu),
  • dowód osobisty albo paszport,
  • dowód wniesionej opłaty za wtórnik,
  • zniszczony dokument prawa jazdy – jeżeli posiadasz zniszczony dokument, ale są na nim widoczne podstawowe dane,
  • w przypadku cudzoziemców należy mieć przy sobie paszport lub kartę pobytu.

Na nowy dokument możesz czekać do 9 dni roboczych od złożenia wniosku lub w wyjątkowych sytuacjach nawet do 2 miesięcy, jeżeli urząd będzie musiał zweryfikować twoją sytuację np. w przypadku, kiedy masz zakaz prowadzenia pojazdów.

W momencie, kiedy dokument prawa jazdy będzie gotowy do odbioru zostaniesz powiadomiony o tym przez SMS’a lub e-mailem, który został podany we wniosku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here