Wielu kierowców zastanawia się, czym są zielone łopatki montowane w niektórych miejscach na barierkach dróg szybkiego ruchu. Część z nich błędnie uważa je za przyzwolenie do używania świateł drogowych tzw. długich w tych konkretnych miejscach. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, poniżej przedstawiamy kilka istotnych informacji na ten temat.
Przede wszystkim w miejscach, gdzie zamontowane są osłony nadal nie wolno używać świateł drogowych, jeżeli miałyby one oślepić kierowców jadących z naprzeciwka lub w pojazdach nas poprzedzających. Nie ochronią one bowiem tych kierowców przed oślepieniem, a więc używanie świateł „długich” musi odbywać się zgodnie z przepisami.
Osłony przeciwolśnieniowe montowane są na barierkach pod odpowiednim kątem i w takich miejscach aby nie ograniczały widoczności, nie naruszały skrajni drogi, nie powodowały zagrożenia bezpieczeństwa ruchu czy nadmiernego zaśnieżania drogi. Stosuje się je na autostradach i drogach ekspresowych tam, gdzie układ dróg powoduje nadmierne oślepianie pojazdów jadących z przeciwka. Są to np. łuki, zjazdy z autostrady lub miejsca z drogami na różnych wysokościach. Różnice w wysokościach mogą być ledwo zauważalne dla kierowców, jednak bezpośrednie światło reflektorów docierające na drugą stronę drogi w tych miejscach może być ogromnym zagrożeniem dla rozpędzonych samochodów.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, osłony mogą zostać umieszczone w ściśle określonych miejscach:
1) między jezdniami dla przeciwnych kierunków ruchu na odcinku zagrożonym olśnieniem, w obrębie węzła, na łuku w planie przy pochyleniu podłużnym drogi do 2%, na którym odchylenie osi tego łuku od stycznej w odległości równej wymaganej widoczności na zatrzymanie jest większe niż szerokość pasa dzielącego zwiększona o 2,0 m,
2) wzdłuż łącznicy przylegającej do drogi w węźle, na której ruch pojazdów jest przeciwny do kierunku ruchu na drodze,
3) między równolegle przebiegającymi drogami lub między drogą a torem kolejowym,
4) między jezdnią drogi a urządzeniem obsługi uczestników ruchu, na którym ruch pojazdów widoczny z drogi odbywa się w przeciwnym kierunku,
5) w obrębie obiektów stałych, których oświetlenie powoduje olśnienie na drodze.
Kierowcom nadal może wydawać się, że skoro osłony chronią przed przedostaniem się świateł mijania na drugą stronę drogi, to poradzą sobie również z długimi światłami. Otóż wszyscy, którzy tak myślą, są w wielkim błędzie. Jeżeli z naprzeciwka nadjeżdża pojazd osobowy, to rzeczywiście „płetwy” mogą nieco ograniczyć intensywne światło reflektorów, jednak jeżeli w przeciwnym do naszego kierunku jedzie pojazd ciężarowy, światła drogowe wpadają prosto do jego wyżej ustawionej kabiny. Olśnienie kierowcy prowadzącego ciężarówkę może być naprawdę tragiczne w skutkach, dlatego używajmy świateł zgodnie z ich przeznaczeniem i tylko wtedy, gdy przepisy tego nie zabraniają.