Czy europejskie pojazdy zostaną obowiązkowo wyposażone w kolejne systemy bezpieczeństwa? Już za 3 lata montaż ograniczników prędkości w nowych samochodach stanie się faktem. Taką decyzję podjął Parlament, Rada oraz Komisja Europejska.
01Nowe wyposażenie aut
- ISA – Intelligent Speed Assistance – Na podstawie odczytu ze znaków drogowych, posiadanych danych oraz odczytu z GPS, ogranicznik będzie informował kierowcę o przekroczeniu dozwolonej prędkości. Jeżeli kierowca nie będzie reagował przez kilka sekund i nadal prowadził pojazd ze zbyt nadmierną prędkością, system odtworzy sygnał dźwiękowy i wyświetli ostrzeżenie na desce rozdzielczej.
- Czarna skrzynka – na wzór samolotów, auta mają być wyposażone w rejestrator danych, który zapisze wszystkie parametry jazdy. W razie wystąpienia kolizji lub wypadku służby będą mogły określić przyczynę wypadku i jej dokładne okoliczności.
- Tempomat – dzięki aktywnemu tempomatowi auto ma zwalniać, w momencie kiedy czujniki wykryją przed nim przeszkodę albo jadący przed nim wolniej inny pojazd.
- W samochodach osobowych, ciężarowych, dostawczych i autobusach zamontowany ma być system, który będzie ostrzegał przed zaśnięciem kierowcy, a także reagował na rozproszenie jego uwagi np. korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu.
- Pojazdy samochodowe oraz dostawcze miałyby również zostać wyposażone w układ utrzymywania pojazdu na pasie ruchu.
- Wszystkie pojazdy będą posiadały obowiązkowe czujniki lub kamerę cofania.
- Pojazdy ciężarowe oraz autobusy miałyby otrzymać radary, które pomogą dostrzec niechronionych uczestników ruchu drogowego, mowa tutaj przede wszystkim o pieszych, rowerzystach oraz motocyklistach. Pojawić mają się również systemy eliminujące tzw. „martwe pole”.
Od wielu lat głośno mówiło się o tym, że prędzej czy później nowe przepisy zostaną przegłosowane, a co za tym idzie będą one obligowały producentów samochodów do tego, aby w modelach swoich pojazdów montować dodatkowe elementy, które miałyby znacznie zwiększyć bezpieczeństwo.
Komisja Europejska podkreśla, że zastosowanie nowych technologii może przyczynić się do zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych i liczby rannych na drogach. Prace nad proponowanymi regulacjami zostały przeprowadzone w szybkim tempie – od momentu przedstawienia propozycji do wypracowania ostatecznego kształtu przepisów minęło zaledwie 10 miesięcy.