Pewne jest to, że wszystkich kierowców w określonym momencie będzie czekała wymiana dokumentu prawa jazdy, bez względu na to czy został on wydany bezterminowo czy na określony czas. Kiedy to nastąpi i ile będzie kosztowała wymiana prawa jazdy? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Aktualnie (od 18 stycznia 2013 roku) uprawnienia do kierowania pojazdami możemy otrzymać na okres maksymalnie 15 lat. Od tamtego czasu nie wydaje się już prawa jazdy bezterminowego. Oczywiście nie wszystkim dokument wydawany jest z najdłuższym terminem ważności. Ze względów zdrowotnych np. wady wzroku, niektórzy otrzymują prawo jazdy jedynie na 5 lat.
Osoby, które przed wprowadzeniem tego przepisu otrzymały bezterminowe prawo jazdy też nie nacieszą się nim zbyt długo, ponieważ finalnie każdy z kierowców będzie musiał wymienić swój dokument na nowy. Powodem tego jest zmieniona forma dokumentu prawa jazdy nie zawierająca np. adresu zamieszkania. Kierowcy posiadający bezterminowe prawo jazdy zaczną martwić się jego wymianą dopiero w 2028 roku, ponieważ wtedy rozpocznie się okres, w którym wymiana będzie obowiązkowa. Do dnia 18 stycznia 2033 roku wszystkie dokumenty prawa jazdy powinny zostać wymienione na nowe.
Jaki koszt poniosą posiadacze prawa jazdy? W koszt wymiany dokumentu wlicza się 100,50 zł, które płacimy w urzędzie, cena aktualnego zdjęcia oraz koszt wizyty u lekarza. Łącznie taka przyjemność może nas kosztować nawet 300 zł.
Cena badania lekarskiego oczywiście nie obejmuje osób, które otrzymały prawo jazdy bez terminu ważności. Do lekarza nie musza także udawać się osoby, które zmieniają dokument ze względu na zmianę adresu zamieszkania czy nazwiska.