Jak przetrwać burzę w samochodzie?

0
499
Jak przetrwać burzę w samochodzie? 2
Jak przetrwać burzę w samochodzie? 2

Burze są częstym zjawiskiem, które występują wiosną, ale przede wszystkim latem. Warto wiedzieć, jak ustrzec się od negatywnych skutków tego zjawiska. Kierowcy bardzo często zadają sobie pytanie, jak zachować się w sytuacji, kiedy zastanie nas burza podczas drogi.

Burza jest intensywnym opadem deszczu lub deszczu z gradem, którym towarzyszą wyładowania elektryczne w atmosferze, a także mocne wichury. Nie są to bezpieczne warunki do podróżowania samochodem, dlatego musimy mieć na uwadze to, że burza może się przyczynić do nieumożliwienia nam dalszej jazdy. Jak zatem powinni zachować się kierowcy, których podczas podróży zastanie burza z piorunami?

Jeżeli burza zastanie nas w trakcie podróży, to nie ma tutaj złotej zasady, jak w takiej sytuacji postępować. Jeżeli jesteśmy w stanie pojechać dalej, to próbujmy się przemieścić do najbliższego zjazdu, stacji benzynowej czy też do miejsca obsługi podróżnych. Gdy podczas jazdy złapie nas bardzo silna burza to w pierwszej kolejności powinniśmy zjechać na pobocze, a następnie włączyć światła awaryjne i poczekać aż nawałnica minie. Zatrzymujemy się na twardym gruncie, gdzie nie występują większe zagłębienia, do których mogłaby się dostać woda i znacznie utrudnić nam wyjazd.  W samym samochodzie jesteśmy bezpieczni, jeżeli nie będziemy dotykać metalowych elementów karoserii. Najlepiej będzie, kiedy położymy dłonie na kolanach oraz zdejmiemy nogi z pedałów.

W czasie burzy również nie zatrzymujemy się w lesie, jak i na drodze, przy której znajdują się drzewa. W momencie silnych podmuchów wiatru, drzewa mogą się przewrócić na nasz zaparkowany samochód i przygnieść osoby w nim przebywające. Porywy wiatru mogą także doprowadzić do zepchnięcia auta z toru jazdy.

Inne zagrożenia, które towarzyszą podczas burzy to przede wszystkim ulewny deszcz, który bardzo mocno ogranicza widoczność kierowcy i przyczynia się do wydłużenia drogi hamowania. Jeżeli nie mamy możliwości zatrzymania się i przeczekania ulewy, należy w takiej sytuacji zmniejszyć prędkość oraz zachować większy odstęp od pojazdu, który znajduje się przed nami. Zwracajmy również uwagę na występujące na drogach kałuże. W momencie, kiedy kierowca wjeżdża w kałużę ze zbyt wysoką prędkością, może również doświadczyć zjawiska akwaplanacji, czyli poślizgu wodnego,                            w którym możemy utracić kontrolę nad własnym pojazdem.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here