kategoria A1

0
551
kategoria A1

Wymagania, jakie musi spełnić kandydat, który stara się o uprawnienia kategorii A1 to minimalny wiek 16 lat oraz pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych niezbędna do przystąpienia do egzaminu państwowego i wydania dokumentu.

Prawo jazdy kategorii A1 uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW, pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM oraz na terenie Polski zespołami tych pojazdów z przyczepą.

Prawo jazdy kategorii A1 jest również w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia dokumentem potwierdzającym uprawnienia do jazdy rowerem i wózkiem rowerowym oraz pojazdem zaprzęgowym.

Egzamin na tę kategorię zawiera część teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna przeprowadzana jest na komputerze i osoba egzaminowana odpowiada na zestaw 32 pytań, w którego skład wchodzi 20 pytań podstawowych i 12 specjalistycznych z wiedzy dotyczącej kategorii A1. Aby zaliczyć egzamin, osoba musi uzyskać minimum 68 punktów. Ta część egzaminu trwa 25 minut.

Do egzaminu praktycznego osoba egzaminowana musi posiadać odpowiedni strój tj. wiązane obuwie na płaskiej podeszwie, spodnie z długimi nogawkami, kurtka z długimi rękawami zapinana na suwak lub zatrzaski, rękawice okrywające całe dłonie.

Egzamin składa się z części na placu manewrowym oraz w ruchu ulicznym. Na placu manewrowym osoba ma do wykonania zadania takie jak: sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, przygotowanie do jazdy, jazda po łukach w kształcie cyfry 8, slalom wolny i szybki, ominięcie przeszkody i ruszanie na wzniesieniu. Po wykonaniu tych zadań osoba egzaminowana wyrusza w miasto i sprawdzane są jej umiejętności poruszania się w ruchu ulicznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here