Co zrobić, gdy stracimy tablice rejestracyjne?

0
399
Co zrobić, gdy stracimy tablice rejestracyjne?
Co zrobić, gdy stracimy tablice rejestracyjne?

Niestety nierzadko zdarza się, że zgubimy jedną lub dwie tablice rejestracyjne albo, co gorsza, zostaną nam one skradzione. Niestety kierowca w takim przypadku nie może korzystać z pojazdu, a fakt zgubienia lub podejrzenia kradzieży tablic powinien niezwłocznie zgłosić na policję.

Jak najlepiej rozwiązać taką sytuację aby uniknąć mandatu? Samochód bowiem może zostać dopuszczony do ruchu tylko z kompletem tablic rejestracyjnych. W przeciwnym razie kierowca naraża się na mandat lub nawet odprowadzenie pojazdu na parking i zabranie przez funkcjonariuszy dowodu rejestracyjnego auta. Nie są to jednak jedyne negatywne konsekwencje utraty tablic. Zazwyczaj, kiedy giną nam obie tablice rejestracyjne w niewyjaśnionych okolicznościach, można przypuszczać, że zostały one skradzione. Złodzieje tablic wykorzystują je do niecnych celów, a jednym z nich może być kradzież paliwa ze stacji benzynowej. Dlatego tak ważne jest zgłoszenie faktu utraty tablic na policję, jeżeli chcemy uniknąć niesłusznych oskarżeń. Po zgłoszeniu faktu na policji, otrzymamy stosowne zaświadczenie, z którym następnie udajemy się do Wydziału Komunikacji.

Jednym z rozwiązań problemu zaginionych tablic rejestracyjnych jest przerejestrowanie auta. Niestety wiąże się to z dosyć wysokim kosztem i zazwyczaj sugerowane jest w przypadku utraty obu tablic rejestracyjnych. Dokonać można tego w Wydziale Komunikacji swojego miasta, po złożeniu odpowiednich dokumentów i wniesieniu stosownych opłat. Nowe tablice, naklejki i tymczasowy dowód rejestracyjny otrzymujemy od razu i możemy natychmiast, po umieszczeniu ich w naszym pojeździe, ruszyć w dalszą drogę.

Jest jeszcze jedno wyjście, a mianowicie wyrobienie duplikatu zaginionej tablicy rejestracyjnej. Rozwiązanie jest tańsze, jednak po złożeniu odpowiednich dokumentów i opłaceniu nowej tablicy, trzeba na nią niestety do kilku dni poczekać. Przez ten czas nasz pojazd jest niestety wyłączony z ruchu. Opcja wyrobienia wtórnika tablicy rejestracyjnej nie dotyczy jednak czarnych tablic, wydawanych jeszcze przed 2000 rokiem.

Jeżeli jednak szykuje nam się wyjazd lub zwyczajnie potrzebujemy korzystać w najbliższym czasie z samochodu, możemy złożyć wniosek i opłacić tablice tymczasowe, które wraz z pozwoleniem czasowym otrzymujemy na 30 dni. Po otrzymaniu tzw. czerwonych tablic, możemy od razu kontynuować jazdę naszym samochodem. Przed upływem ich terminu ważności, należy zgłosić się ponownie do Wydziału Komunikacji, który wyda nam duplikat starej tablicy, drugą starą tablicę, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu.

Jeżeli tablice rejestracyjne zgubimy poza miejscem zamieszkania i nie mamy możliwości osobiście zgłosić się do urzędu, możemy zlecić pełnomocnictwo wyrobienia nowych tablic lub otrzymania wtórnika. Osoba do tego upoważniona musi złożyć komplet niezbędnych dokumentów i może odesłać właścicielowi auta nowe tablice. Taka procedura jednak wymaga czasu i sprawdza się w przypadku dłuższych wyjazdów.