Ruch okrężny

0
1178
Ruch okrężny
Ruch okrężny

Na przestrzeni ostatnich lat, na polskich drogach możemy zaobserwować znaczny wzrost liczby pojawiających się rond. Skrzyżowania z ruchem okrężnym mają przede wszystkim upłynnić ruch oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolizji. Ronda oferują kierowcom dużo lepszą widoczność a także ograniczają prędkość pojazdów.

Środkiem każdego ronda jest obszar zwany wyspą centralną i właśnie wokół niej odbywa się ruch pojazdów. Drogi wjazdowe i wyjazdowe to elementy bezpośrednio przyległe do skrzyżowania.

Typy skrzyżowań o ruchu okrężnym

Przejeżdżając przez tego typu skrzyżowania możemy się spotkać z trzema rodzajami.

  • Skrzyżowanie jest tylko oznaczone znakiem drogowym C-12 „ruch okrężny”

Ten typ ronda w naszym kraju występuje bardzo sporadycznie. Jeżeli znajdujemy się na rondzie, przed którym nie umieszczono znaku pionowego A-7 „ustąp pierwszeństwa przejazdu”, to zgodnie z przepisami ruchu drogowego na takim rondzie obowiązuje „reguła prawej strony”, zgodnie z którą pierwszeństwo ma kierowca wjeżdżający na to skrzyżowanie, a nie ten, który już się na nim znajduje.

Rondo ze znakiem C-12
Rondo ze znakiem C-12
  • Skrzyżowanie oznaczone jednocześnie znakiem drogowym C-12 „ruch okrężny” oraz znakiem drogowym A-7 „ustąp pierwszeństwa przejazdu”

Jest to najczęściej spotykany typ ronda. W takiej sytuacji pojazdy znajdujące się na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym mają pierwszeństwo przed pojazdami, które zamierzają na nie wjechać.

Rondo ze znakami C-12 i A-7
Rondo ze znakami C-12 i A-7
  • Skrzyżowanie o ruchu okrężnym z sygnalizacją świetlną

Na niektórych rondach umieszczona została sygnalizacja świetlna. W takim przypadku, to właśnie sygnalizacja decyduje o pierwszeństwie przejazdu.

Rondo z sygnalizacją świetlną
Rondo z sygnalizacją świetlną

Zmiana pasa ruchu

Skrzyżowania o ruchu okrężnym mogą być jednopasmowe, dwupasmowe lub wielopasmowe. Na rondzie, które posiada co najmniej dwa pasy ruchu musimy pamiętać o zajęciu odpowiedniego pasa. Jeżeli skręcamy w lewo przed wjazdem na skrzyżowanie ustawiamy się na lewym pasie ruchu. Jeżeli skręcamy w prawo, zajmujemy prawy pas. Jeżeli natomiast jedziemy na wprost, to w takiej sytuacji możemy zająć każdy pas ruchu, o ile oczywiście znaki nie stanowią inaczej.

Kierunkowskaz na rondzie

W kwestii używania kierunkowskazów na rondzie należy uwzględnić dwie zasady:

  • dotyczącą zmiany pasa ruchu – z którą mamy do czynienia wyłącznie na rondach z kilkoma pasami ruchu,
  • zmiany kierunku ruchu – kierunek ruchu zmieniamy wyłącznie podczas zjazdu z ronda używając prawego kierunkowskazu.