Wymiana żarówek w samochodzie różni się w zależności od tego z jakim modelem mamy do czynienia. Samochody starsze mają nieco łatwiejszy dostęp do żarówek lamp, ponieważ zazwyczaj wystarczy w nich otworzyć maskę lub skręcić koła i dostać się do nich poprzez klapki znajdujące się w błotnikach.
W nowszych modelach aut wymiana żarówek jest już nieco bardziej skomplikowana, ponieważ wiąże się z demontażem obudowy filtra powietrza, wyjęciem akumulatora lub nawet z otwarciem całych lamp. Niestety w takich przypadkach żarówek nie wymienimy raczej w trasie na przydrożnym parkingu, ponieważ wymaga to dużo więcej czasu i odpowiednich narzędzi.
Jeżeli jednak nasz samochód nie ma utrudnionego dostępu do żarówek, warto taki zapasowy komplet mieć zawsze na wyposażeniu auta. Dodatkowe żarówki dopasowane odpowiednio do naszego modelu i zakupione wcześniej, usprawnią pracę. Nigdy nie wiadomo, kiedy przepali się jakaś żarówka, ponieważ pod tym względem bardzo ciężko jest oszacować ich żywotność. Dlatego warto przed dłuższą trasą sprawdzać działanie poszczególnych świateł w naszym samochodzie. Niedziałające żarówki mogą być przyczyną nawet wypadku drogowego, dlatego tak ważne jest regularne ich sprawdzanie i wymiana.
Jak przebiega wymiana?
1. Sprawdź, czy masz dostęp do żarówek po otwarciu maski czy poprzez nadkola,
2. Jeżeli dostęp do żarówek utrudnia osłona komory silnika, zdemontuj ją. Jeżeli po otwarciu maski nie ma dostępu do żarówek, skręć koła (w lewo w przypadku prawej lampy i w prawo w przypadku lewej) i odchyl nadkole.
3. Odczep osłonę przeciwkurzową i wypnij kable zasilające, poruszając nimi lekko na boki i pociągając.
4. Zdemontuj żarówkę, zwracając uwagę na to, w jakiej pozycji się znajduje. Żarówki halogenowe posiadają blaszane ząbki, które umożliwiają zamontowanie jej tylko w jednej pozycji. Blokuje je w lampach najczęściej specjalny sprężynujący drut, który odbezpieczamy przez dociśnięcie jego górnej części i przesunięcie w lewo lub prawo. Niektóre żarówki natomiast blokowane są w lampie jedynie blaszanymi zatrzaskami, a wtedy wystarczy jedynie pociągnąć za żarówkę.
5. Jeżeli mieliśmy do czynienia z halogenami, koniecznie pamiętajmy o tym aby nie dotykać nowej żarówki w miejscu szklanego poszycia, gdyż zabrudzenie jej i wysoka temperatura, którą ona wytwarza mogą przyczynić się do jej krótszej żywotności lub nawet wybuchu! Żarówkę halogenową montujemy w podobny sposób, w jaki usuwaliśmy starą, czyli poprzez odbezpieczenie blokującego drutu. Jeżeli były to blaszane zatrzaski, wystarczy wcisnąć nową żarówkę w to samo miejsce.
6. Sprawdźmy od przodu lampy, czy żarówka równo przylega do swojego gniazda. Jeżeli żarówka ustawiona jest nieprawidłowo, należy ją poprawić, ponieważ krzywy strumień światła może oślepiać innych kierowców.
7. Wymiana żarówek w światłach pozycyjnych i kierunkowskazach polega na wyciągnięciu żarówek razem z obracaną wtyczką. Żarówki świateł pozycyjnych wsuwamy i wysuwamy z wtyczki, natomiast żarówki kierunkowskazów należy w pierwszej kolejności docisnąć, obrócić i dopiero wyciągnąć z gniazda.
8. Wymiana tylnych żarówek wymaga demontażu tapicerki w bagażniku na wysokości lamp.
9. Musimy wypiąć wtyczkę wraz z przewodami zasilającymi i następnie odpiąć zatrzaski obudowy lampy. Może w tym miejsc również znajdować się pokrętło, które należy wykręcić aby zdemontować całą lampę.
10. Po wymianie żarówek musimy zadbać o to aby strumień światła ustawiony był na właściwym poziomie i nie oślepiał innych kierowców. Pamiętajmy przy tym, że im bardziej obciążone auto, tym niżej musi być skierowane światło reflektorów głównych.
Trudno przewidzieć moment, w którym przepali nam się żarówka, jednak ich wymiana zazwyczaj nie jest skomplikowana i można ją wykonać w dowolnym momencie na parkingu. Jeżeli jednak wydaje nam się, że żarówki w samochodzie przepalają się zbyt często, warto w tym momencie odwiedzić mechanika, który sprawdzi czy prawidłowe jest działanie alternatora i układu elektrycznego. Takie częste przepalanie żarówek może świadczyć bowiem o jakichś nieprawidłowościach.