System START-STOP

0
1092
System START-STOP 2
System START-STOP 2

Niepokój związany z pogarszającym się stanem powietrza ma wpływ na konstruktorów, aby pojazdy stawały się bardziej ekonomiczne, jak to tylko możliwe. System START-STOP pojawia się w wyposażeniu coraz większej ilości modeli aut. Jest to elektryczny układ, który automatycznie włącza i wyłącza silnik samochodu.

Ideą takiego zastosowania ma być ograniczenie poziomu emisji CO2. Auto wzbogacone o taki system jest również korzystne dla kieszeni kierowcy.

Jak działa system START-STOP?

W momencie dojeżdżania np. do skrzyżowania z czerwonym sygnałem świetlnym dla naszego kierunku jazdy zatrzymujemy pojazd. Silnik zostaje automatycznie wyłączony podczas postoju. Od tej chwili zaczynamy nieznacznie oszczędzać paliwo. W samochodach, które posiadają manualną skrzynię biegów, silnik zostaje ponownie uruchomiony podczas wciśnięcia pedału sprzęgła. W pojazdach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, czujnik który jest odpowiedzialny za wysyłanie sygnału do uruchomienia auta występuje pod pedałem hamulca.

System sprawdza się jak najbardziej podczas jazdy w ruchu miejskim, a zwłaszcza wtedy, kiedy występują duże korki na drogach. Kierowcy, którzy korzystają z tego systemu są w stanie zaoszczędzić nawet do litra paliwa na 100 km. Oczywiście w dużej mierze jest to jednak uzależnione od sposobu eksploatacji.

Głównym zadaniem tego systemu jest obniżenie poziomu spalania paliwa, wydzielania szkodliwych spalin, korzystny wpływ na środowisko, a także ograniczenie poziomu hałasu. Niestety mogą się też pojawić efekty uboczne takiego rozwiązania, które spowodują zdecydowanie większe obciążenie rozrusznika, ponieważ za jego pośrednictwem wprawiany jest w ruch silnik oraz akumulator, który w trakcie trwania postoju zaopatruje w energię układy elektryczne pojazdu.

Nie musimy się aż tak bardzo obawiać, ponieważ pojazdy wyposażone w układy automatycznego wyłączania silnika mają wzmocnione podzespoły, które są w większym stopniu przystosowane do dużych obciążeń.

System START-STOP można także w każdej chwili wyłączyć odpowiednim przyciskiem, który jest umieszczony na desce rozdzielczej albo tunelu środkowym. W takiej sytuacji silnik będzie pracował do jego manualnego wyłączenia.