Pasy bezpieczeństwa

0
394
Pasy bezpieczeństwa 2
Pasy bezpieczeństwa 2

Pasy bezpieczeństwa stanowią podstawowy sposób zabezpieczający, na to aby uniknąć poważnych obrażeń w czasie kolizji albo wypadku drogowego.

Pasy bezpieczeństwa zostały wynalezione w 1958 roku przez szwedzkiego inżyniera Nilsa Bohlina. W Skandynawii pierwszymi samochodami, które zostały wyposażone w tę innowację były modele Volvo PV544 – pojazdy posiadały trzypunktowe biodrowo – ramienne pasy bezpieczeństwa.

W naszym kraju obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa został wprowadzony w 1983 roku i odnosił się wówczas do terenu niezabudowanego oraz osób siedzących na przednich siedzeniach.  Rozszerzenie obowiązku nastąpiło dopiero w 1991 roku. Do dnia dzisiejszego obowiązekkorzystania z pasów bezpieczeństwa stosuje się na wszystkich siedzeniach oraz wszystkich drogach.

W obecnych czasach standardem w samochodach są pasy bezwładnościowe. Wyposażone są w mechanizm sprężynowy zwijania pasa, dzięki którym pasażer jest w stanie swobodnie poruszać się w pojeździe, wydłużając lub skracając zasięg pasa do momentu jego zablokowania. W czasie zderzenia uaktywnia się napinacz pirotechniczny, który daje nam gwarancję maksymalnego dociągnięcia pasa, a zarazem pewność przytrzymania zapiętej pasem osoby w każdych warunkach.

Niestety nie wszyscy użytkownicy samochodów zdają sobie sprawę z poważnych konsekwencji, które niesie ze sobą rezygnacja z używania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Badania precyzyjnie wskazują, że korzystanie z pasów bezpieczeństwa przez osoby siedzące z przodu pojazdu ma wpływ na zmniejszenie o 45% ryzyka powstania śmiertelnych obrażeń, a w przypadku ciężkich nawet o 50%. Jeżeli pasażer, który siedzi na tylnej kanapie i nie zapiął pasów, jest w stanie swoim ciężarem ciała złamać oparcie fotela lub jego zagłówek. Takim działaniem przyczynia się do śmiertelnego zagrożenia dla kierowcy oraz pasażera, który siedzi na przednim fotelu.

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa grozi mandat karny w wysokości 100 zł. Dokładnie taką samą kwotę zapłaci kierowca za przewożonych pasażerów, którzy nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa. Również za naruszenie tego obowiązku, kierowca otrzyma punkty karne:

  • 2 punkty, kiedy sam nie zapnie pasów,
  • 4 punkty w momencie, gdy pasów bezpieczeństwa nie zapnie któryś z pasażerów.