Kamery samochodowe w ostatnich czasach bardzo mocno zyskały na popularności. Pomimo tego, że wzbudzają one jednak wiele wątpliwości prawnych związanych z ochroną danych osobowych, natomiast mogą nam także dostarczyć cennych dowodów w momencie wystąpienia kolizji drogowej czy też wypadku samochodowego.
Wideorejestratory możemy spotkać w coraz to większej liczbie samochodów poruszających się po naszych drogach. Traktuje się go jako dodatkowy element wyposażenia. Kamera samochodowa może stać się przydatna w wielu sytuacjach, m.in.: takich jak:
- podczas wypadku, kiedy zarejestrowane nagranie może przydać się w ocenie niewinności kierowcy, a także stanowi dowód w sądzie – tego typu nagrania przy sprawach sądowych podlegają analizie przez biegłego, który jest w stanie ustalić, czy nagranie jest prawdziwe oraz czy jest na oryginalnym nośniku i nie zostało w żaden sposób zmodyfikowane,
- podczas rejestrowania przejechanej trasy – w ten sposób będzie mogła być zachowana w pamięci urządzenia.
Czym powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniej kamery?
Na obecnym rynku oferta proponowanych wideorejestratorów jest bardzo bogata. Wybór kamery samochodowej powinniśmy zacząć od zdecydowania, jaki typ kamery będzie nas najbardziej interesował. Możemy wyróżnić kamery bez ekranu, kamery z ekranem odchylanym lub wbudowanym, a także występujące kamery w lusterku wstecznym. Kiedy wybierzemy odpowiedni typ, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.
Aby nagranie, które zostanie zarejestrowane było dobre musi posiadać jak najszerszy kąt widzenia, który powinien wynosić co najmniej 120 stopni. Lepsze modele mogą oferować kąt widzenia ze 150 stopniową widocznością. Jeżeli kąt widzenia będzie szerszy, tym większy kadr zostanie uchwycony przez kamerę.
Ważna jest również rozdzielczość rejestrowanych obrazów – im większą rozdzielczość tym lepiej. Dobra kamera o rozdzielczości 720p, będzie odtwarzała nagranie na monitorze w dobre jakości. Większa rozdzielczość wiąże się z dużymi plikami, co może stanowić problem z zapisaniem danych. Najlepiej zaopatrzyć się w takie urządzenie, które obsługuje karty SD. Wybierajmy te o dużej pojemności 16-32 GB.
Wideorejstratory wymagają także zasilania. Niektóre mogą mieć swój własny akumulator, który jest wbudowany, a w takiej sytuacji nie musimy podłączać urządzenia do zewnętrznego zasilania. Z reguły kamery z tańszej półki cenowej trzeba zasilać za pomocą instalacji elektrycznej samochodu.
Warto również zainwestować w model kamery samochodowej, która jest wyposażona w moduł GPS. Dzięki temu będziemy w stanie odtworzyć nagranie z dokładną trasą oraz otrzymamy informacje o prędkości, z jaką się poruszamy.