Tankowanie pojazdu wydawać by się mogło jedną z bardziej prostych czynności, którą musi wykonać każdy kierowca. Okazuje się jednak, że często młode osoby jak i również bardziej doświadczeni kierowcy mają problemy z prawidłowym zachowaniem się na stacji paliw.
Pierwsze informacje dotyczące odpowiedniego zachowania oraz postępowania na stacji paliw powinny być przedstawione podczas kursu nauki jazdy. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, co należy robić i jak się zachowywać korzystając ze stacji.
Przyjeżdżając na stację pamiętajmy o tym, z której strony znajduje się wlew. Po wjechaniu pojazdu na stację podjeżdżamy pod wybrany dystrybutor. Jeżeli dystrybutory są ustawione jeden za drugim i będziemy chcieli skorzystać z pierwszego, to ustawmy się w taki sposób, aby innego osoby mogły tankować z drugiego. Czasami wystarczy podjechać pół metra do przodu. Po zatrzymaniu musimy mieć możliwość swobodnego opuszczenia samochodu, aby wyjść z niego i przystąpić do zatankowania. Zabezpieczamy auto przed możliwością uruchomienia go przez inne osoby. Przede wszystkim wyłączamy silnik, zaciągamy hamulec ręczny, zabieramy kluczyki oraz dokumenty pojazdu.
Następnie przechodzimy do zatankowania odpowiedniego rodzaju paliwa dla naszego samochodu. Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni z jakiego paliwa korzystamy, to możemy zweryfikować jego rodzaj na klapce wlewu. Możemy także poprosić o pomoc kogoś z obsługi. Podczas tankowania paliwa zabronione jest korzystanie z telefonów komórkowych. Pamiętajmy również o tym, że na każdej stacji obowiązuje całkowity zakaz palenia oraz używania ognia. Po zakończonym tankowaniu należy udać się do kasy. Można również podać obsłudze nr dystrybutora z którego korzystaliśmy.
Podczas wizyty na stacji paliw jesteśmy w stanie zweryfikować i w razie konieczności uzupełnić stan płynów eksploatacyjnych. Nie sprawdzajmy płynów przy samym dystrybutorze tylko podjedźmy na miejsce parkingowe, które znajdują się na stacji. Dobrze jest również zwrócić uwagę na to, czy nie brakuje nam ciśnienia w oponach. W takiej sytuacji możemy skorzystać z kompresora, który powinien być dostępny na każdej stacji. Regularne kontrole ciśnienia przyczyniają się do mniejszego zużycia opon a także oszczędności paliwa.