Samochód jest wygodnym środkiem transportu, który znacznie ułatwia nam funkcjonowanie w codziennym życiu. Wielu z nas spędza w nim sporo czasu. Są jednak pewne czynności, których kierowca podczas prowadzenia pojazdu nie może robić. Więcej informacji znajdziecie zapoznając się z artykułem.
Rozmowa przez telefon
Odnosząc się do Kodeksu Ruchu Drogowego (rozdział 5, oddział 1, art. 45, ustęp 2, pkt. 1) „Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”. Za takie postępowanie grozi kara w wysokości 200 zł. a także nałożenie 5 punktów karnych.
Podczas rozmowy telefonicznej prowadzonej w samochodzie mamy nie tylko zajętą rękę, ale mniej skupiamy się na tym, co dzieje się na drodze. Niestety luką w obowiązujących przepisach jest to, że w trakcie jazdy możemy korzystać z CB radia, nawigacji, czytać książkę lub gazetę. Najrozsądniej będzie jeżeli zaopatrzymy się w zestaw głośnomówiący.
Jedzenie i picie w trakcie jazdy
Odnosząc się do Kodeksu Ruchu Drogowego (rozdział 5, oddział 4, art. 63, ustęp 5) „Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.”
Z powyżej przedstawionego przepisu wynika, że kierowca samochodu osobowego jak i samochodu ciężarowego, który nie pełni funkcji taksówki może jeść podczas jazdy. Pamiętajmy jednak o tym, że spożywanie pokarmów w trakcie jazdy jest tak samo niebezpieczne jak rozmowa przez telefon. Czynności związane z jedzeniem i piciem również rozpraszają naszą uwagę. Mogą także przyczynić się do zakrztuszenia czy zadławienia.
Każdy z nas zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu a tym bardziej w stanie nietrzeźwości niesie za sobą surowe konsekwencje. Jednak nie każdy z nas jest świadom tego, że picie alkoholu jako czynność nie jest zabroniona podczas prowadzenia pojazdu.
Trzymanie nóg na desce rozdzielczej
Pasażer powinien zająć odpowiednią i bezpieczną pozycję w samochodzie. Niestety pasażerom zdarza się trzymać nogi na desce rozdzielczej. W razie wystąpienia wypadku na drodze lub w trakcie nagłego hamowania, poduszka powietrzna wystrzeliwuje z imponującą prędkością 300 kilometrów na godzinę. W takiej sytuacji nie mamy czasu na odpowiednią reakcję, a tym samym poduszka może uszkodzić nasze kończyny.