Klimatyzacja samochodowa

0
530
Klimatyzacja samochodowa
Klimatyzacja samochodowa

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić samochód bez klimatyzacji, która zdecydowanie ułatwia nam podróżowanie w upalne dni. Pomaga nam nie tylko w ochłodzeniu wnętrza pojazdu, ale także jest odpowiedzialna za przejrzystość szyb usuwając z nich parę. Prawidłowe użytkowanie klimatyzacji samochodowej ma znaczny wpływ dla zdrowia wszystkich pasażerów.

Zasada działania i budowa klimatyzacji

Klimatyzacja działa tak samo jak lodówka w naszych domach. Sprężarka, która znajduje się w komorze silnika zwiększa ciśnienie czynnika roboczego, a to prowadzi do wzrostu temperatury. W momencie przejścia przez chłodnicę, gaz który jest skroplony trafia do osuszacza a następnie do zaworu rozprzężonego. Rozprężaniu gazu towarzyszy obniżenie temperatury, co w kolejności przekłada się na to, że parownik staje się zimny. Wydostające się powietrze, które jest kierowane do wnętrza pojazdu i utrzymuje nasz komfort termiczny.

Każda klimatyzacja samochodowa składa się z kilku części, są to m.in.:

  • skraplacz,
  • zawór rozprężny,
  • parownik,
  • gaz.

 

 

 

Przegląd klimatyzacji 

Duża część kierowców przypomina sobie o klimatyzacji dopiero na wiosnę, gdy pojawiają się coraz cieplejsze dni. Niestety jest to często popełniany błąd, ponieważ klimatyzacja powinna być włączana o każdej porze roku. Przede wszystkim chodzi tutaj głównie o to, aby w układzie był obieg czynnika chłodzącego wraz z olejem, które są odpowiedzialne za smarowanie kompresora. Nieprawidłowe eksploatowanie klimatyzacji może doprowadzić do wystąpienia alergii, a także może być źródłem wielu bakterii lub grzybów.

Jeżeli z nawiewów wentylacyjnych zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach, to jest to wyraźny sygnał mówiący o tym, że trzeba wykonać przegląd oraz czyszczenie klimatyzacji. Przynajmniej raz w roku powinniśmy dokonać standardowych czynności, takich jak wymiana filtru kabinowego, czyszczenie kanałów powietrza, oczyszczenie wlotów powietrza, odgrzybienie parownika, sprawdzenie drożności kanału odprowadzającego skropliny z parownika. Możemy wyróżnić 3 metody odgrzybiania klimatyzacji samochodowej:

  • Metoda ozonowa – jest ona niezwykle prosta i skuteczna, ale nie należy do najtańszych. Ozon ma duże możliwości w przypadku usuwania grzybów, bakterii oraz nieprzyjemnych zapachów. Do kabiny samochodu wkłada się niewielkie urządzenie, które należy umieścić w desce rozdzielczej w okolicach nawiewu powietrza i podłączyć do gniazdka zapalniczki. Po uruchomieniu silnika włączamy obieg wewnętrzny i ustawiamy czas działania na około 40 minut.
  • Metoda ultradźwiękowa –  w przypadku tej metody, do dezynfekcji używa się specjalnego urządzenia, które rozpyla detergent. Zabieg jest wykonywany za pomocą urządzenia, które wytwarza ultradźwięki o częstotliwości 1,7 Hz, które są w stanie rozbić parujący płyn dezynfekujący do postaci mgiełki o średnicy kropel około 5 mikronów. Takim oto sposobem mgła dokładnie dociera w każde miejsce układu klimatyzacji i skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia.
  • Metoda piankowa – należy do najtańszych z wyżej wymienionych metod. Jest prosta, ale niekoniecznie skuteczna. Przy pomocy rurki skraplacza do układu wentylacji wprowadzany jest środek chemiczny w postaci sprężonej substancji, która jest zamknięta w puszce. Następnie trzeba odczekać około 20 minut, aby chemia zaczęła działać. Po tym czasie należy włączyć klimatyzację na najniższej prędkości, aby w ten sposób wydmuchać pozostałości z układu.