Żywotność ogumienia

0
192
Żywotność ogumienia
Żywotność ogumienia

Kupując opony do swojego pojazdu chcielibyśmy, aby służyły nam jak najdłuższy czas. Opony pojazdu jako jedyne stykają się z nawierzchnią, ponieważ to za ich sprawą samochód jest w stanie utrzymać się na drodze. Zaraz obok ich stanu technicznego, wiek opony ma również znaczący wpływ na jej kondycję oraz komfort i co najważniejsze bezpieczeństwo podczas podróży.

Odnosząc się do obowiązujących przepisów występujących w naszym kraju, minimalną wysokość bieżnika reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury (Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.) w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Minimalna wysokość bieżnika powinna wynosić co najmniej 1,6 mm – wyjątkiem są autobusy, których bieżnik musi mieć co najmniej 3 mm. Większość fachowców jest zdania, że letnie ogumienie powinno się wymieniać przy 3 mm, natomiast oponę zimową przy 4 mm.

Z biegiem czasu ogumienie ulega naturalnemu procesowi starzenia ze względów fizycznych oraz chemicznych – opona traci swoje najlepsze właściwości, twardnieje, a nawet może zacząć pękać. Na proces starzenia ma wpływ kilka istotnych czynników, między innymi: klimat, przechowywanie opon, prędkość, obciążenia, długotrwały postój przez co opony są w stanie się odkształcić oraz nieprawidłowe ciśnienie w ogumieniu. Niestety duża część kierowców nie tylko nie kontroluje ciśnienia w oponach, a co jeszcze gorsze nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że należy sprawdzać je regularnie. Styl jazdy danego kierowcy ma wpływ również na to, jak długo ogumienie będzie w stanie wytrzymać.

Datę produkcji opony można w łatwy sposób zweryfikować szukając nr DOT (Department of Transportation). Na końcu tego nr występuje trzy lub czterocyfrowy kod – pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień, natomiast dwie ostatnie rok produkcji opony, np. 2016 będzie wskazywał na to, że dana opona została wyprodukowana w 20 tygodniu 2016 roku.

Oczywiście średni okres eksploatacji ogumienia to jednak bardzo indywidualna kwestia. Jeżeli zachowamy odpowiednie warunki oraz przechowamy opony letnie i zimowe w adekwatnych pomieszczeniach, to w takiej sytuacji ogumienie naszego pojazdu będzie w stanie zachować swoje najlepsze parametry nawet przez kilka następnych lat. Miejmy jednak na uwadze to, aby starać się aż nadto nie przesadzać, ponieważ guma z biegiem czasu twardnieje, przez co znacznie traci swoją skuteczność podczas hamowania.