Z dokumentu prawa jazdy zniknie adres zamieszkania?

0
1041
Z dokumentu prawa jazdy zniknie adres zamieszkania
Z dokumentu prawa jazdy zniknie adres zamieszkania

Od 2015 roku adres zameldowania nie pojawia się w nowych dowodach osobistych i ten sam zabieg chciałoby wprowadzić Ministerstwo Infrastruktury w dokumencie prawa jazdy. Związane jest to przede wszystkim z tym, że miejsce zamieszkania, które jest wpisywane w dokumencie wprowadza więcej problemów niż samych korzyści.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy kierowca, który zmienia swoje miejsce zamieszkania ma obowiązek wymienić dokument prawa jazdy w ciągu 30 dni. W Wydziale Komunikacji właściwym dla miejsca zameldowania należy osobiście złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Kierowca musi się okazać dowodem osobistym oraz załączyć do wniosku dwie fotografie o wymiarach 35 x 45 mm (są to dokładnie takie same wymiary, jak w przypadku zdjęcia na dowód). Koszt wymiany wynosi 100,50 zł.

Grupa posłów złożyła w tej sprawie interpelację do Ministra Infrastruktury, aby dane dotyczące miejsca zamieszkania zostały wykreślone z dokumentu. Zdaniem posłów dokument ten nie jest obowiązkowy i nie służy także do legitymowania się.

Pan Marek Chodkiewicz, który jest Wiceministrem Infrastruktury i Budownictwa odniósł się do złożonej przez posłów interpelacji:

„Umieszczenie tych danych w dokumencie prawa jazdy dotychczas jest niezbędne dla organów egzekwujących prawo zarówno krajowych jak i zagranicznych. Jednak należy zauważyć, że obecnie trwają prace nad wdrożeniem systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK 2.0.)”.

Jak wiadomo z występującymi problemami rząd uruchomił w listopadzie Centralną Ewidencję Pojazdów. Oba te systemy (CEP oraz CEK) mają stanowić całość w postaci CEPIK 2.0. Rzecznik resortu Ministerstwa Infrastruktury powiedział:

„W momencie wdrożenia CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) ministerstwo rozważy możliwość wycofania się z konieczności podawania adresu w prawie jazdy”. 

Warto również wspomnieć o wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zapadł 14 grudnia 2017 roku (sygn. akt K 36/15). Trybunał przyznał, że obywatele nie powinni ponosić kosztów wymiany dokumentu prawa jazdy w związku z działaniami władzy publicznej – chodzi tutaj o zmiany nazwy ulicy. Starości oraz Prezydenci miast na prawach powiatu wskazują, że o zmianie nazwy danej ulicy nie decyduje gmina lub wojewoda, a kosztami finansowymi zostaną obciążone powiaty. Trybunał wskazał, że wycofanie adresu zamieszkania z prawa jazdy byłoby bardzo korzystne dla obywateli oraz samorządów, które wydają te dokumenty.